Zimní přechod Javorníků

všemi nástrahami tě provede Patrik Zouhar

 • vychutnáš si kouzlo zimy a božský klid daleko od civilizace na netradiční zimní výpravě
 • máš-li rád výzvy a nevadí ti vystoupit z komfortní zóny, můžeš noc strávit pod širákem nebo ve stanu
 • objevíš výhody minimalistického cestování díky partě inspirativních lidí
 • díky pohodovému tempu si z výletu odneseš hlubší a trvalejší prožitek
 • čeká tě i malá ochutnávka expediční stravy a možnost vyzkoušet si ultralehkou výbavu

Pohoří Javorníky, nejjižnější část Beskyd, skýtají krásné výhledy na Vsetínské vrchy, na Moravskoslezské Beskydy, ale také na jižní Slovensko. Neopakovatelnou malebnost dodávají těmto horám roztroušené samoty a osady, které šplhají až do nejvyšších poloh. Osu pohoří tvoří asi 30 km dlouhý, málo členitý hřbet s vrcholy Kohútka (913 m), Stolečný vrch (956 m), Malý Javorník (1019 m) a nejvyšší Veľký Javorník (1071 m). A za zimního průzračného vzduchu jsou z odlesněných javornických hřebenů vidět jako na dlani rozeklané masívy Malé Fatry i divoké štíty Tater. Vychutnej si kouzlo zimy, na slunci se třpytící sněhové vločky a božský klid daleko od civilizace na netradiční zimní výpravě. A pokud si troufneš, můžeš spát venku pod nekonečnou zimní oblohou.

Itinerář

1.
den
1. den

Zimní výpravu odstartujeme v Novém Hrozenkově v sobotu v 10:30. Vyšlápneme si kopec k hotelu Portáš, kde si můžeš dát zasloužený oběd. Po doplnění energie budeme pokračovat přes vrch Stolečný, Frňovské sedlo, Malý Javorník, rozhlednu Stratenec a nejvyšší bod naší trasy Veľký Javorník k lyžařskému středisku Kasárne, kde strávíme noc.

2.
den
2. den

Druhý den projdeme sedlem pod Hričovcom, kolem pomníku partyzánské brigády Jana Žižky, přes Makovský průsmyk až k pramenu Vsetínské Bečvy. To už budeme téměř v cíli – na Bumbálce, odkud nás ve 12:55 odveze autobus.

Tvůj průvodce

Patrik Zouhar

Člověk s otevřenou myslí se zálibou v přírodě, sportu, meditaci, józe a osobním rozvoji. Strávil měsíce nízkonákladovým cestováním po světě, jen s malým příručním batohem a úplně sám. Navštívil přes 40 zemí, pomáhal jako dobrovolník při záchraně deštných pralesů na Sumatře a vzdělával děti na škole v Malém Tibetu. V roce 2014 založil vlastní turistickou skupinu a zorganizoval desítky výletů u nás i v zahraničí. Jeho specialitou je cestovatelský minimalismus a výpravy nalehko.

Obtížnost a výbava

Obtížnost

↔ 31,4 km  ↑ 1261 m  ↓ 855 m

Středně náročný terén, který předpokládá přiměřenou fyzickou kondici. Měl bys zvládnout ujít 20 km denně s batohem na zádech.

Výbava

Žádná speciální výbava není potřeba.

Ubytování a strava

Ubytování

Máš rád výzvy a nevadí ti vystoupit z komfortní zóny? Disponuješ výbavou na spaní venku i v teplotách pod bodem mrazu? Tak si ji vezmi s sebou a můžeš noc strávit pod širákem nebo ve stanu. Na tenhle zážitek budeš dlouho vzpomínat. A možná překonáš limity ve své vlastní hlavě, když se postavíš tváří v tvář chladu. Pro ty, kteří si na nocleh venku v mrazivém počasí netroufají, je tu varianta ubytování v teple v turistické chatě LKJ Zlín.

Kdo vydrží celou noc venku, dostane na konci výpravy 350 Kč zpět.

Strava

Jídlo a pití je v tvé vlastní režii. Celou trasu lze teoreticky jít úplně nalehko i bez zásob jídla, protože máme po cestě několik restaurací. K dispozici bude filtrační láhev, se kterou si můžeš doplňovat vodu z řek a potoků.

Co je a není v ceně

Co je v ceně

 • průvodce
 • 1× nocleh na horské chatě
 • malá ochutnávka expediční stravy
 • k dispozici filtrační láhev na vodu
 • možnost vyzkoušet si ultralehkou výbavu

V ceně není

 • Doprava
 • Jídlo a pití

Dopravu do místa začátku dobrodružství si zajišťuješ ty. Průvodce ti ji pomůže výhodně zařídit s ohledem na tvé požadavky a potřeby.

Proč si vybrat dobrodružství na SirFogg.com

Nezávislí průvodci

Průvodci, se kterými tě propojíme, jsou nezávislí profesionálové. Nejsou omezováni cestovními kancelářemi a peníze, které za výlet platíš, jdou rovnou jim.

Autentické dobrodružství

Prozkoumej místa a komunity, kam se jen tak nedostaneš. Průvodci mají hluboké znalosti místních poměrů a vše ti ukáží opravdu zblízka.

Unikátní zážitek

Každé dobrodružství je důkladně naplánované, abys mohl navštívit výjimečné lokality a užít si výlet plný nových zážitků, objevů a zkušeností.

11. prosinec 2021
990 Kč
Zobrazit termíny