Zapomenutá Bosna a Hercegovina

všemi nástrahami tě provede Maxmilián Pavlas

 • Navštívíš "Evropský Orient"
 • Podíváš se do hlavního města Sarajeva
 • Zdoláš nejvyšší horu Bosny a Hercegoviny, Maglic 2386 m.n.m.
 • Procestuj Bosnu neturisticky a poznej nové super lidi!

Vydáme se na týden do Bosny, která je oblíbenou destinací mezi dobrodruhy. Bosna je země, která v historii několikrát procházela nelehkými časy, ale i přesto si její obyvatelé zachovali srdečnost a pohostinnost. My se do této země vydáme v malé skupince, a tak trochu neturisticky. Nebudeme přespávat v klasických hotelích, ale v místních chatkách nebo ve stanu, v přírodě. Za týden bychom měli zvládnout poznat tuto nádhernou zemi z několika různých pohledů a zase o něco více poznat i sami sebe. Podíváme se jak do hlavního města, kde uvidíme to nejzajímavější, tak i do několika vesniček a pár dní strávíme i v přírodě u jezera a v horách.

Itinerář

1.
den
Příjezd do Sarajeva

První den naší výpravy začne v hlavním městě Bosny, v Sarajevě. Zde dorazíme někdy před obědem a uděláme si svižnější zastávky u toho nejzajímavějšího a tím bude turecká čtvrť Baščaršija s Gazi Husrevbegovou mešitou, projdeme si všudypřítomné bazary a zastavíme se někde v náhodné restauraci, kde si dáme něco lokálního k obědu. Poté vyrazíme do hor a po náročné cestě do Bosny si konečně odpočineme v malebné chatce, v horách s Rakyjí v ruce a připravíme se na další den.

2.
den
Pozor miny!

Další den se vydáme na průzkum blízkého pohoří Trejskavice, a jak už název napovídá, toto pohoří bylo kdysi zaminováno a do dnešního dne jsou zde místa, kde se mohou nacházet nevybuchlé miny. Tuto oblast mám dobře zmapovanou, a proto se budeme pohybovat pouze na stezkách, kde je to bezpečné. Za cedule s nápisem “Pozor miny” by šlo jenom pako. Ten den přenocujem v horské chatě.

3.
den
Národní park Sutjeska

Náš další den budeme opět trávit v přírodě a rovnou v Národním parku Sutjeska. Tento park nám nabídne tu pravou panenskou přírodu, jelikož je pro jeho složitější dostupnost turisty málo navštěvován. Národní park si hezky užijeme a nikam nebudeme spěchat. Máme na něj celý den, který zakončíme v sedle Prijevor.

4.
den
Na skok do Černé Hory

Ráno se přesuneme směrem k jezeru Trnovačko, které se nachází na hranicích Bosny a Černé Hory, nebo spíše celé leží na území Černé Hory. Zde se můžeme rozdělit na 2 skupinky. Jedna si vyleze na horu Vlasulja, která je nejvyšší horou pohoří Volujak a druhá skupinka může zůstat lenošit u jezera a nabírat síly na zítřejší zdolání nejvyšší hory Bosny. U jezera se nakonec všichni setkáme a přespíme.

5.
den
Zdolání nejvyšší hory Bosny

Po přespání u jezera se všichni ráno vydáme zdolat nejvyšší horu Bosny, Maglic 2386 m.n.m. Půjdeme na lehko a výšlap by nám neměl zabrat více než půlku dne, odpoledne se totiž přesuneme do města Mostar. Zde si užijeme trochu toho nočního a městského života a prolezeme nějaké ty bosenské pajzly. Přespíme nejspíše v nějakém hostelu.

6.
den
Památky a zajímavosti

Předposlední den budeme opět trávit v civilizaci a zajdeme se podívat ke kříži na Mostarem. Poté se budeme přesouvat k poutnímu místu Medžugorije. Podle času se můžeme zastavit podívat na vodopády Kravice, nebo nekropoli v Blagaji, hradní věž u Počitelji, vše bude na nás a naší energii. Přespat bychom mohli někde u Planinárského domu ve stanu.

Tvůj průvodce

Maxmilián Pavlas

Před několika lety jsem začínal Černobylskou Zónu prozkoumávat jako stalker - nelegálně.

Byla to jediná možnost, jak vidět v Černobylu, co jsem si přál a nebýt přitom žádnou agenturou omezován. Postupem času se mnou chtělo jet čím dál více lidí, a tak jsem začal dávat dohromady takové „pololegální“ výlety, kde si člověk dělá téměř co chce (ovšem bezpečně a s respektem k prostředí).

Za tu dobu jsem sestavil ultimátní itinerář, kdy se za tři dny stihne vidět to nejzajímavější z Černobylu a dostat se na místa, kde se normální turisté ani nepodívají. Nyní dělám průvodce já osobně, nebo moji přátelé přímo v Zóně, kteří znají mé způsoby a v Zóně se pohybují stejně jako já, svobodně. V takovém případě dohlížím na to, aby každá výprava proběhla tak, jak má a bez omezení!

Obtížnost a výbava

Obtížnost

Lehká horská turistika - Náročnost je přibližně stejná jako víkend v tatrách, navíc s městskou turistikou. Zdolání hory je aktivita na půl dne.

Výbava

 • čelovka (je dobré mít volné ruce)
 • spacák
 • sportovní oblečení tlumených barev (maskovací vzor, černá, šedá, khaki, hnědá,…)
 • teplé oblečení na večer
 • pevná obuv (pohorky)
 • hygienické potřeby
 • spoďáry
 • extra triko a ponožky

Ubytování a strava

Ubytování

3x spacák a stan v přírodě

2x chatka

1x hostel

Strava

Vlastní

Co je a není v ceně

Co je v ceně

 • Palivo
 • Ubytování
 • Povolení

V ceně není

 • Jídlo a pití
 • Vstupy
 • Cestovní pojištění

Dopravu do místa začátku dobrodružství si zajišťuješ ty. Průvodce ti ji pomůže výhodně zařídit s ohledem na tvé požadavky a potřeby.

Doplňující informace

 • Do Bosny a Hercegoviny lze cestovat po předložení potvrzení:
 1. o očkování proti Covid-19
 2. o negativním výsledku PCR nebo antigenního testu na COVID-19
 3. o prodělání onemocnění Covid-19 v období 14 – 180 dnů
 • Před cestou do ČR je nutné absolvovat antigenní nebo PCR test na COVID-19. Po návratu do ČR je nutné nastoupit do samoizolace. Tu lze ukončit nejdříve 5. den negativním PCR testem.

Proč si vybrat dobrodružství na SirFogg.com

Nezávislí průvodci

Průvodci, se kterými tě propojíme, jsou nezávislí profesionálové. Nejsou omezováni cestovními kancelářemi a peníze, které za výlet platíš, jdou rovnou jim.

Autentické dobrodružství

Prozkoumej místa a komunity, kam se jen tak nedostaneš. Průvodci mají hluboké znalosti místních poměrů a vše ti ukáží opravdu zblízka.

Unikátní zážitek

Každé dobrodružství je důkladně naplánované, abys mohl navštívit výjimečné lokality a užít si výlet plný nových zážitků, objevů a zkušeností.

Zatím bez termínů
8 400 Kč