Zapomenutá Bosna a Hercegovina

všemi nástrahami tě provede Maxmilián Pavlas

 • Navštívíš "Evropský Orient"
 • Podíváš se do hlavního města Sarajeva
 • Zdoláš nejvyšší horu Bosny a Hercegoviny, Maglic 2386 m.n.m.
 • Procestuj Bosnu neturisticky a poznej nové super lidi!

Vydáme se na týden do Bosny, která je oblíbenou destinací mezi dobrodruhy. Bosna je země, která v historii několikrát procházela nelehkými časy, ale i přesto si její obyvatelé zachovali srdečnost a pohostinnost. My se do této země vydáme v malé skupince, a tak trochu neturisticky. Nebudeme přespávat v klasických hotelích, ale v místních chatkách nebo ve stanu, v přírodě. Za týden bychom měli zvládnout poznat tuto nádhernou zemi z několika různých pohledů a zase o něco více poznat i sami sebe. Podíváme se jak do hlavního města, kde uvidíme to nejzajímavější, tak i do několika vesniček a pár dní strávíme i v přírodě u jezera a v horách.

Itinerář

 • 1.
  den

  Příjezd do Sarajeva

  První den naší výpravy začne v hlavním městě Bosny, v Sarajevě. Zde dorazíme někdy před obědem a uděláme si svižnější zastávky u toho nejzajímavějšího a tím bude turecká čtvrť Baščaršija s Gazi Husrevbegovou mešitou, projdeme si všudypřítomné bazary a zastavíme se někde v náhodné restauraci, kde si dáme něco lokálního k obědu. Poté vyrazíme do hor a po náročné cestě do Bosny si konečně odpočineme v malebné chatce, v horách s Rakyjí v ruce a připravíme se na další den.

 • 2.
  den

  Pozor miny!

  Další den se vydáme na průzkum blízkého pohoří Trejskavice, a jak už název napovídá, toto pohoří bylo kdysi zaminováno a do dnešního dne jsou zde místa, kde se mohou nacházet nevybuchlé miny. Tuto oblast mám dobře zmapovanou, a proto se budeme pohybovat pouze na stezkách, kde je to bezpečné. Za cedule s nápisem “Pozor miny” by šlo jenom pako. Ten den přenocujem v horské chatě.

 • 3.
  den

  Národní park Sutjeska

  Náš další den budeme opět trávit v přírodě a rovnou v Národním parku Sutjeska. Tento park nám nabídne tu pravou panenskou přírodu, jelikož je pro jeho složitější dostupnost turisty málo navštěvován. Národní park si hezky užijeme a nikam nebudeme spěchat. Máme na něj celý den, který zakončíme v sedle Prijevor.

 • 4.
  den

  Na skok do Černé Hory

  Ráno se přesuneme směrem k jezeru Trnovačko, které se nachází na hranicích Bosny a Černé Hory, nebo spíše celé leží na území Černé Hory. Zde se můžeme rozdělit na 2 skupinky. Jedna si vyleze na horu Vlasulja, která je nejvyšší horou pohoří Volujak a druhá skupinka může zůstat lenošit u jezera a nabírat síly na zítřejší zdolání nejvyšší hory Bosny. U jezera se nakonec všichni setkáme a přespíme.

 • 5.
  den

  Zdolání nejvyšší hory Bosny

  Po přespání u jezera se všichni ráno vydáme zdolat nejvyšší horu Bosny, Maglic 2386 m.n.m. Půjdeme na lehko a výšlap by nám neměl zabrat více než půlku dne, odpoledne se totiž přesuneme do města Mostar. Zde si užijeme trochu toho nočního a městského života a prolezeme nějaké ty bosenské pajzly. Přespíme nejspíše v nějakém hostelu.

 • 6.
  den

  Památky a zajímavosti

  Předposlední den budeme opět trávit v civilizaci a zajdeme se podívat ke kříži na Mostarem. Poté se budeme přesouvat k poutnímu místu Medžugorije. Podle času se můžeme zastavit podívat na vodopády Kravice, nebo nekropoli v Blagaji, hradní věž u Počitelji, vše bude na nás a naší energii. Přespat bychom mohli někde u Planinárského domu ve stanu.

Tvůj průvodce

Maxmilián Pavlas

Před několika lety jsem začínal Černobylskou Zónu prozkoumávat jako stalker - nelegálně.

Byla to jediná možnost, jak vidět v Černobylu, co jsem si přál a nebýt přitom žádnou agenturou omezován. Postupem času se mnou chtělo jet čím dál více lidí, a tak jsem začal dávat dohromady takové „pololegální“ výlety, kde si člověk dělá téměř co chce (ovšem bezpečně a s respektem k prostředí).

Za tu dobu jsem sestavil ultimátní itinerář, kdy se za tři dny stihne vidět to nejzajímavější z Černobylu a dostat se na místa, kde se normální turisté ani nepodívají. Nyní dělám průvodce já osobně, nebo moji přátelé přímo v Zóně, kteří znají mé způsoby a v Zóně se pohybují stejně jako já, svobodně. V takovém případě dohlížím na to, aby každá výprava proběhla tak, jak má a bez omezení!

Obtížnost a výbava

Obtížnost

Lehká horská turistika - Náročnost je přibližně stejná jako víkend v tatrách, navíc s městskou turistikou. Zdolání hory je aktivita na půl dne.

Výbava

 • čelovka (je dobré mít volné ruce)
 • spacák
 • sportovní oblečení tlumených barev (maskovací vzor, černá, šedá, khaki, hnědá,…)
 • teplé oblečení na večer
 • pevná obuv (pohorky)
 • hygienické potřeby
 • spoďáry
 • extra triko a ponožky

Ubytování a strava

Ubytování

3x spacák a stan v přírodě

2x chatka

1x hostel

Strava

Vlastní

Co je a není v ceně

Co je v ceně

Palivo
Ubytování
Povolení

V ceně není

Jídlo a pití
Vstupy
Cestovní pojištění
Dopravu do místa začátku dobrodružství si zajišťuješ ty. Průvodce ti ji pomůže výhodně zařídit s ohledem na tvé požadavky a potřeby.

Proč si vybrat dobrodružství na SirFogg.com

Nezávislí
průvodci

Průvodci, se kterými tě propojíme, jsou nezávislí profesionálové. Nejsou omezováni cestovními kancelářemi a peníze, které za výlet platíš, jdou rovnou jim.

Autentické
dobrodružství

Prozkoumej místa a komunity, kam se jen tak nedostaneš. Průvodci mají hluboké znalosti místních poměrů a vše ti ukáží opravdu zblízka.

Unikátní
zážitek

Každé dobrodružství je důkladně naplánované, abys mohl navštívit výjimečné lokality a užít si výlet plný nových zážitků, objevů a zkušeností.

22. srpen 2021
od 400 Kč