Velikonoční pracovně dobrodružný Banát

všemi nástrahami tě provede Zuza

 • Pracovní a zážitková výprava do rumunského Banátu
 • Velikonoce s krajany v horské vesnici, sváteční tradice a pokrmy
 • Návštěva u místních doma, živá rozprávění lokální historie v putice
 • Rozmanité práce na zdejší chalupě a možnost přiučit se něčemu novému (truhlářské dovednosti, čištění komínu) / naučit svou dovednost ostatní
 • Zkouška odolnosti a mírné překračování komfortní zóny, pro ty, kdo již doma zlenivěli

Cílovou destinací výpravy bude horská vesnička Rovensko rozpínající se na jednom z hřebenů česko-rumunského Banátu. Rovensko si jako jedna z mála vesnic udržela svůj původní charakter a ráz také díky její odloučenosti od dostupnějších a turistických míst. Pracovní výlet bude zároveň koncipován jako událost společného vyžití a zaopatření se v nepříznivých podmínkách zimy, bez teplé vody a elektřiny, spoléhající na vlastní síly.

Práce Kromě výletů po kvetoucích loukách a lapání motýlů bude náplň výpravy pracovního rázu na starobylé chalupě, kterou se pokusíme za použití minima prostředků uvést k pohodlnému obývání. Práce bude všeho druhu dle fyzické zdatnosti každého; od vyrábění dřevěných roštů na postele, dělání dřeva, čištění komína, spravování kamen, třízení harampádí, zametání, vytírání, ruční praní cejch, až po dívčí práce jako výměna záclon či trhání květin na ozdobu světnic. 

Odměna Odměnou může být návštěva krajanů v jejich romantické i dramatické každodennosti, či účast na tradičních velikonočních pobožnostech (Velký pátek) a následných veselicích (Bílá Sobota). Dle fyzické kondice jednotlivců bude možné podívat se i do okolních českých (Gernik, Bígr) nebo rumunských (Şopotu Nou) vesnic, které jsou však vzdálené několik desítek kilometrů. Z přírodních krás můžeme obdivovat nedaleké údolí řeky Nery nebo soustavu vodních mlýnků U Petra.

Itinerář

1.-5.
den
Práce a pobyt na chalupě

Harmonogram dní bude odvislý na počasí, ale v zásadě každým dnem obdobný. Střídat se budou práce na starousedlé chalupě s výletními a poživačnými dýchánky. Dle podmínek předpoklad práce zhruba 4-6 hodin denně dopoledne, odpoledne volno na individuální či společné radovánky a především gastro zážitky.

6.
den
Celodenní výlet / Odpočinek

Pokud budeme práci stíhat, bude zde možnost vypravit se na celý den do vzdálenějšího okolí dle společné domluvy.

Tvůj průvodce

Zuza

Zuza neumí mnoho cizích jazyků, proto vyhledává roztroušené kořeny vyprovozených či usedlých krajanů po Evropě.

Zuza sama své kořeny již málem zapustila v česko rumunském Banátu, kam od roku 2015 pravidelně jezdí na zkušenou. Mohla tak sledovat radikální kulturně krajinnou proměnu tohoto úrodného kraje, o které může z pohledu místních vyprávět. 

Ráda se s místními pouští do řeči, nechá se pozvat až za práh jejich domácností, na kus dobrého jídla a pití.

Dozví se, jak to tam chodí a zapíše si, jak se mají ty opravdové svatohelenské čokoládové rohlíčky péct. Uchovává tak orální paměť a tradici místa.

 

Obtížnost a výbava

Obtížnost

Obtížnost  v rámci pracovní části bude nastavitelná dle každého jedince. Co zvládneš, uděláš / když nemůžeš, odpočíváš.  Výlety v rozmezí od okolních procházek 5-10 km až po návštěvy ostatních vesnic zhruba 15 km vzdálených od Rovenska. 

Výbava

 • Spacák, karimatka, teplé oblečení
 • Případně i stan výhodou. Kamna nebudou v provozu a v těchto dnech v Banátu klidně sněží.
 • Powerbanka doporučena / petrolejka na večerní romantiku -elektřina také není jistotou.
 • Pracovní oděv, pokud upřednostňujete vlastní ostré nástroje - sekera, nůž -  vlastní nádobí - ešus lžíce hrnek.
 • Kdo má citlivá střeva, tablety do vody.
 • Kdo se bojí potulných psů, pepřák nebo turistické hole.
 • Dostatek hotovosti Kč - směnit peníze bude možné během cesty, případně snad místní stále akceptují i české peníze; ovšem za horší kurz. 
 • Doporučená literatura: Přenesená krajina, Český venkov v rumunském Banátu, KOVÁŘ Pavel, 2019

Ubytování a strava

Ubytování

Bude možné se ubytovat v Chaloupce na zemi na karimatce a na zahradě ve stanu. 

Strava

V Rovensku by měl být otevřený obchod se základními potravinami každý den Chléb, sýr, marmelády a pálenka se dá koupit po domluvě od místních. Točené pivo zde není. Budeme mít i možnost objednat si společné tradiční jídlo u místních a posedět s nimi. V převážné míře však plánujeme vařit společně na plynovém vařiči dle společné domluvy a kulinářských dovedností účastníků.

Co je a není v ceně

Co je v ceně

 • Ubytování

V ceně není

 • strava
 • PCR Test

Dopravu do místa začátku dobrodružství si zajišťuješ ty. Průvodce ti ji pomůže výhodně zařídit s ohledem na tvé požadavky a potřeby.

Doplňující informace

 • V ceně je ubytování v chalupě a na jejích pozemcích.
 • V ceně není zahrnuta strava na místě

ad testy

 • Rovněž zde není zahrnut PCR test, který může být při hraniční  kontrole při vstupu do Rumunska vyžadován. Na vlastní zodpovědnost si účastník rozhodne o jeho zhotovení před společným odjezdem.
 • Certifikovaný PCR Test s dvojjazyčným potvrzením (čj/aj) se pohybuje okolo 1300 Kč
 • Pro ochranu všech ale minimálně antigenní test před odjezdem doporučujeme.
 • Při zpáteční cestě bude možnost před vstupem do ČR podstoupit neplacené antigenní testy ještě na území Rumunska.
 • Po návratu do ČR je možné, že účastník bude muset podstoupit opět PCR test. 

Proč si vybrat dobrodružství na SirFogg.com

Nezávislí průvodci

Průvodci, se kterými tě propojíme, jsou nezávislí profesionálové. Nejsou omezováni cestovními kancelářemi a peníze, které za výlet platíš, jdou rovnou jim.

Autentické dobrodružství

Prozkoumej místa a komunity, kam se jen tak nedostaneš. Průvodci mají hluboké znalosti místních poměrů a vše ti ukáží opravdu zblízka.

Unikátní zážitek

Každé dobrodružství je důkladně naplánované, abys mohl navštívit výjimečné lokality a užít si výlet plný nových zážitků, objevů a zkušeností.

Zatím bez termínů
900 Kč