URBEX: Soukromý průzkum Černobylu

všemi nástrahami tě provede Maxmilián Pavlas

 • Zažij 3 dny v Černobylské Zóně jako opravdový stalker, ale legálně! 
 • Prozkoumej známé i neznámé lokality bez omezení pohybu, díky mým stalkerským zkušenostem. Dostaneš se na místa, kde cestovky běžně nejezdí! 
 • Zavez jídlo a další suroviny bábušce a ona ti na oplátku povypráví, jak se v Zóně žilo těsně po havárii a pohostí tě její "samohonkou" a kompotem.
 • Toto dobrodružství je s vlastní dopravou z ČR do Kieva a zpět, a tak si můžeš naplánovat svůj průzkum Černobylu třeba s roadtripem po Ukrajině.

Maxova pozvánka

Jako zkušený stalker tě zvu na mojí výpravu do Černobylu! Třídenní průzkum je pro dobrodruhy, kteří by rádi poznali Černobyl ze všech stran a po vlastní ose. Při průzkumu hladili knížky, koukali se na střepy na podlaze, pročítali si plánky a různé výkresy, objevovali nová místa, nechávali se unášet tichou a pomalou atmosférou opuštěných a zapomenutých míst, setkali se s bábuškou a vrátili se tak v čase zpět do roku 1986.  

Důležité

 • Výprava bude v angličtině nebo češtině
 • Čas strávený v Kyjevě (před výjezdem do Zóny) je bez přítomnosti průvodce.
 • Průvodcem ti budu já osobně, nebo můj zkušený kamarád ze Zóny, se kterým jsme společně už několika mutantům utekli a tyto výlety společně organizujeme! (Dal bych za něj obě ruce do jádra reaktoru!)

Itinerář

 • 1.
  den

  Černobyl, Pripjať a okolí

  První den začne tvým vyzvednutím na místě určení a vyrážíme směr Zóna. První zastávka bude známý checkpoint ve vesničce Dytiatki. Zde projdeme kontrolou a dostaneme každý svůj dozimetr. Bude následovat průzkum samotného města Černobyl, kde uvidíme různé památníky a memoriály. Hodíme si věci na ubytko a budeme pokračovat do říčního přístavu kde uvidíme potopené lodě. Dále navštívíme černobylský kostel a pokud bude mše, tiše do něj vstoupíme a vrátíme se v čase do roku 1986. Koukneme na jednu ze dvou posledních soch Lenina a vydáme se na oběd do dělnické kantýny, vedle nedostavěného reaktoru č.5 a 6. Zatím to vypadá jako nuda, ale nyní přichází to hlavní, město Pripjať! Pověstné město duchů. Po obědě se vydáme do Pripjati a zde budeme bloudit a prolézat kdejaké budovy od kina, obchodu, škol, školek, bazénu, hotelu, nemocnice, továrny až po kavárnu u řeky, zubaře, márnice a mnoho dalšího. Máme vlastní tempo a záleží jenom na nás, kolik toho chceme vidět, ale na ubytování odjíždíme až večer. No a večer co jiného než kompot a vodka. Možná ještě trochu toho spánku, je to ale samozřejmě na každém z nás, a proto budou někteří více odpočatí než jiní.

 • 2.
  den

  Pripjať, Duga a okolí

  Druhý den začneme průzkumem pár vesniček po cestě k obřímu kovovému kolosu a tím je radar Duga-2. Toto monstrum je 150m vysoké a 550m široké! Projdeme si radar a přiléhající vojenské komplexy společně s městem Duga-3. Poté zamíříme na odkladiště kombajnů a další těžké techniky a pojedeme zpátky do Pripjati, kde prozkoumáme zbývající lokality. Před tím ale zase skvělý oběd v kantýně. Po cestě do Pripjati se můžeme zastavit i na nádraží Yanov, nebo na něj koukneme jenom z “mostu smrti”. V Pripjati budeme opět do večera a vše si důkladně projdeme. Druhý den zakončíme opět vodkou nebo kompotem. Je to nezbytný trénink na příští den, kdy se potkáme s babushkou a tá nás pohostí samohonkou. A ta se vypít musí! ;)

 • 3.
  den

  Návštěva bábušky

  Třetí den navštívíme chladící věže a pokud bude vhodná doba, tak si prolezeme nedostavěný reaktor č. 5 a 6. Poté se přesuneme na potopené jeřáby, na které si možná vylezeš. Nahoře uvidíš přes řeku na reaktor č. 4 a město Pripjať. Pokud by ti stále něco chybělo v seznamu přání, nyní bychom to prozkoumali a poté se vydali na poslední báječný oběd v kantýně. Po obědě bychom si to namířili k babushce, kde bychom strávili nějaký čas a užívali si společnost a pohoštění skutečného svědka havárie. Po cestě za ní nakoupíme nějaké jídlo a hurá na návštěvu do chaloupky. Až bychom všechno vypili, snědli (jinak nás babuška nepustí domů) a naše otázky byly zodpovězeny, tak bychom se vydali zpátky do Kyjeva. Zde se ve večerních hodinách rozloučíme a našemu dobrodružství bude konec.

Tvůj průvodce

Maxmilián Pavlas

Před několika lety jsem začínal Černobylskou Zónu prozkoumávat jako stalker - nelegálně.

Byla to jediná možnost, jak vidět v Černobylu, co jsem si přál a nebýt přitom žádnou agenturou omezován. Postupem času se mnou chtělo jet čím dál více lidí, a tak jsem začal dávat dohromady takové „pololegální“ výlety, kde si člověk dělá téměř co chce (ovšem bezpečně a s respektem k prostředí).

Za tu dobu jsem sestavil ultimátní itinerář, kdy se za tři dny stihne vidět to nejzajímavější z Černobylu a dostat se na místa, kde se normální turisté ani nepodívají. Nyní dělám průvodce já osobně, nebo moji přátelé přímo v Zóně, kteří znají mé způsoby a v Zóně se pohybují stejně jako já, svobodně. V takovém případě dohlížím na to, aby každá výprava proběhla tak, jak má a bez omezení!

Obtížnost a výbava

Obtížnost

Tato výprava by se dala přirovnat k výpravě do velkoměsta. Hodně se chodí, sem tam se přelézá spadlá zeď a několik set schodů se určitě vyšlape taky. Pokud se zvládneš 2 dny procházet ve větším městě, tak je to pohoda.

Výbava

 • sportovní/pohodlné oblečení (POVINNÝ: dlouhý rukáv + dlouhé kalhoty)
 • pohodlná obuv (pohorky, tenisky)
 • oblečení do deště i do sucha
 • foťák
 • baterka/svítilna 

Ochrannými pomůckami a dozimetrem vás vybavím :)

Ubytování a strava

Ubytování

Kyjev = vlastní

V Kyjevě je nutné se ubytovat min. 1 den před plánovaným odjezdem do Černobylské Zóny.

Černobyl = v ceně (2 noci)

Ubytování v Černobylu je podle kapacity v jednom ze tří hotelů/hostelů. Vždy je ale k dispozici teplý a hezky vybavený pokoj s wifi připojením a teplou vodou. Podle počtu os. si lze předem vybrat i počet lůžek na pokoji.

 

Strava

Kyjev = vlastní

Černobyl = 2x snídaně, 3x oběd v tovární kantýně, 2x večeře + láhev vodky 

Co je a není v ceně

Co je v ceně

Ubytování
Jídlo - snídaně, obědy a večeře
Povolení ke vstupu
Povinné pojištění do Zóny
Ochranné pomůcky
Osobní dozimetr + dozimetrická zkouška
Láhev vodky

V ceně není

Suvenýry
Povolení létat s dronem
Vstup a exkurze do továrny s velínem reaktoru č.4
Dopravu do místa začátku dobrodružství si zajišťuješ ty. Průvodce ti ji pomůže výhodně zařídit s ohledem na tvé požadavky a potřeby.

Doplňující informace

 • Povolení létat s dronem: 30 €
 • Vstup a exkurze do továrny s velínem reaktoru č.4: 180 €

Proč si vybrat dobrodužství na SirFogg.com

Nezávislí
průvodci

Průvodci, se kterými tě propojíme, jsou nezávislí profesionálové. Nejsou omezováni cestovními kancelářemi a peníze, které za výlet platíš, jdou rovnou jim.

Autentické
dobrodružství

Prozkoumej místa a komunity, kam se jen tak nedostaneš. Průvodci mají hluboké znalosti místních poměrů a vše ti ukáží opravdu zblízka.

Unikátní
zážitek

Každé dobrodružství je důkladně naplánované, abys mohl navštívit výjimečné lokality a užít si výlet plný nových zážitků, objevů a zkušeností.

březen–květen 2021
12 500 Kč