Turecko, po stopách Kurdů a alevitů

všemi nástrahami tě provede Bohumil Krejčí

 • Objasníme principy Tureckého státu a jeho přístup k etnickým menšinám
 • Zažijeme kurdskou kulturu a pohostinnost
 • Navštívíme památky asyrských a arménských křesťanů
 • Poznáme nedotčenou přírodu Národního parku Munzur Valley, velehor v okolí Hakkari a vulkánu Nemrut
 • Probádáme unikátní kulturu a náboženství kurdských alevitů v Dersimu/ Tunceli

Zajímáš se o Blízký východ a rád by jsi navštívil Turecký Kurdistán? Často sleduješ zprávy o Kurdech, ale nikdy jste je nepotkali ve skutečnosti? Společně zjistíme, co si myslí současní Kurdové o situaci v Turecku. Budeš mít možnost posoudit názor kurdské omladiny na náboženství a poznáme jak žije typická kurdská rodina.

Zaujala tě životní filozofie alevitů? Společně navštívíme alevitskou modlitebnu a necháme si vysvětlit všechny specifika jejich učení přímo od dedeho. Dozvíme se o úsilí alevitů o uznání jako právoplatné náboženské menšiny. 

Zažijeme úchvatné výhledy místa s největší biodiverzitou v Turecku a sice Národního parku Munzur. Budeme pozorovat tající sníh a nástup jara ve  velehorách Hakkari. Při troše štěstí zahlédneme medvědy při výšlapu na okraj vulkánu Nemrut. Všechny tři lokality jsou prakticky nedotčené turismem a nabídnou nám tak autentický cestovatelský zážitek.

Třešničkou na dortu pro každého zvídavého cestovatele pak bude návštěva Dersimu/ Tunceli. Zdejší obyvatele jsou totiž zároveň alevity i Kurdy! Dle sunitských Kurdů však nejsou Kurdové a dle tureckých alevitů to zase nemohou být alevité. Asi si umíte představit, že svoje místo v turecké společnosti nacházejí jen velmi obtížné. I přes tuto skutečnost umocněnou tragickou historii Dersimu, jsou zdejší alevité známy svou velkorysostí, laskavostí, tolerancí i otevřeným přístupem k dalším náboženstvím, názorům i lidem.

My nevěříme, že po smrti půjdeme do ráje. Pro nás je rájem život, který vedeme právě teď. “Hayri Dede”

Itinerář

1.
den
Ankara

Návštěva Atatürkova mauzolea, vysvětlíme principy tureckého republikánství a co znamenal rozpad Osmanské říše pro alevity a Kurdy. Následovat bude večerní program ve čtvrti Kocaeli, kde vysvětlíme bezpečnostní a kulturní zásady při cestování v regionu.

2.
den
Nevšehir, Hajibektaš a Kappadokie

Návštěva komplexu Hajibektaš nejsvatějšího místa alevitského řádu Bektaši. Přesun do vesnice Göreme, kde vystoupíme na vyhlídku a budeme pozorovat západ slunce.

3.
den
Kappadokie

Celodenní trekking v kapadockých skalách a průsmycích. Samozřejmostí je pak návštěva jeskyních obydlí a kostelů. Pro zájemce je možnost domluvy alternativního programu v podobě letu horkovzdušným balonem nad kapadockými skalami. Přespání v tradičním obydlí.

4.
den
Sivas

Po po snídani se přesuneme do Sivasu, kde navštívíme modlitebnu Džemevi. Setkáme se s místním dedem, který rád zodpoví naše dotazy. Pokud bude možnost zúčastníme se modlitebního obřadu. Večer relax v tureckých lázní a občerstvení v jednom ze dvou unikátních baru ve městě.

5.
den
Tunceli/ Dersim

Setkání s kurdskými alevity, návštěva modlitebny Džemevi. Setkání s dedem, budou nám vysvětleny principy alevitského učení.

6.
den
Narodni park Munzur a Ovacik

Trek v Národním parku Munzur Valley, který se pyšní největší biodiverzitou v rámci Turecka. Objasníme si přístup alevitů k přírodě a prozkoumáme místní vesničky. Přespání v horské vesnici Ovacık.

7.
den
Mardin

Prohlídka mešity, průzkum opuštěných paláců a budov, návštěva etnografického muzea, degustace vína, večerní relax v kavárně.

8.
den
Midiyat a Hakkari

Ranní příjezd do Hakkari, zastavíme se ve starobylém městě Midiyat, navštívíme muzeum a okusíme místní speciality. Večerní příjezd do Hakkari.

9.
den
Výlet v Hakkari

Brzké ranní vstávání a celodenní trek nalehko v úchvatných horách v okolí Hakkari.

10.
den
Van, Van Gölu

Ranní přejezd do Vanu. Prohlídka kdysi arménského města, návštěva hradu, z kterého uvidíme pláně, kde se před povodní rozléhalo původní centrum města. Poté navštívíme arménský klášter na ostrově jezera Van Gölu.

11.
den
Tatvan, Diarbakır/Amed

Ranní příjezd do Tatvanu, návštěva vulkanického jezera výšlap na jeho okraj. Možnost pozorování medvědů. Večerní přejezd do Diarbakıru a večerní osvěžení v baru jen tak u piva či živé muziky.

12.
den
Diarbakır/Amed

Prohlídka Diarbakıru/Amedu největšího kurdského města na světě. Procházka po hradbách, návštěva dochované centrální čtvrti Sur (velká část byla zničena za povstání v roce 2015). Popíjení čaje v Dengbej Evi, kde kurdští staříci zpívají své příběhy. Večerní prohlídka města, prožití noční atmosféry.

13.
den
Ankara, návrat

Ranní přejezd do Ankary a odlet zpět do svých domovů. Samozřejmě se přímo pak nabízí návštěva Istanbulu, kde se při většině letů přestupuje.

Tvůj průvodce

Bohumil Krejčí

 Bohumil žil rok v Istanbulu, kde studoval a dělal stáž na konzulátu. Má dlouhodobé zkušenosti se Středním východem, který projezdil stopem (Írán, Kurdistán, Turecko, Palestina) a tématu se věnuje i v rámci studia na VŠ. Dále projel projel Mexiko od severu na jih na motocyklu pochybné kvality, a má za sebou řadu treků v kolumbijských Andách. Na svých expedicích se zaměřuje zejména na místní náboženství, kulturu, politickou situaci a historii. Základním kamenem jeho expedicí jsou interakce s místními obyvateli. 

Tento průvodce je začátečník. Pomoz mu získat zkušenosti a první recenze výměnou za nižší cenu.

Obtížnost a výbava

Obtížnost

 • Tato výprava není fyzicky náročná.
 • Převážně jde o poznávací dobrodružství historie a kultury.
 • Tři treky nalehko.

Výbava

 • Kvalitní obuv
 • Teplé oblečení
 • Kapesné cca 5000Kč
 • Pohlednice vašeho města pro místní či jiné drobnosti jako dárek

Ubytování a strava

Ubytování

 • Přespávání u místních (Přespání v kurdském mezigeneračním domu je nezapomenutelný zážitek) 
 • Zbytek ubytování v hostelech a airbnb (Ankara, Kappadocie) 

Strava

 • Pouliční pestrá kuchyně
 • Tradiční strava v rodinách
 • Dva týdny bez vepřového

Co je a není v ceně

Co je v ceně

 • Ubytování
 • Veškerá doprava na místě

V ceně není

 • Pojištění
 • Zpáteční letenka (104
 • strava
 • Fakultativní vstupy

Dopravu do místa začátku dobrodružství si zajišťuješ ty. Průvodce ti ji pomůže výhodně zařídit s ohledem na tvé požadavky a potřeby.

Doplňující informace

 • Cestovní pas platný minimálně 150 dní po plánovaném návratu (platí pouze pro držitelé cestovních dokladů České republiky)
 • Dopravovat se budeme autem z půjčovny

Co se týká opatření proti Koronaviru do Turecka je možné vstoupit:

 • S očkováním
 • S Certifikátem o prodělání nemoci ne starší než 6 měsíců
 • Nebo negativním testem (PCR nebo Antigen)
 • Před cestou do ČR je nutné absolvovat antigenní nebo PCR test na COVID-19. Po návratu do ČR je nutné nastoupit do samoizolace. Tu lze ukončit nejdříve 5. den negativním PCR testem.

Proč si vybrat dobrodružství na SirFogg.com

Nezávislí průvodci

Průvodci, se kterými tě propojíme, jsou nezávislí profesionálové. Nejsou omezováni cestovními kancelářemi a peníze, které za výlet platíš, jdou rovnou jim.

Autentické dobrodružství

Prozkoumej místa a komunity, kam se jen tak nedostaneš. Průvodci mají hluboké znalosti místních poměrů a vše ti ukáží opravdu zblízka.

Unikátní zážitek

Každé dobrodružství je důkladně naplánované, abys mohl navštívit výjimečné lokality a užít si výlet plný nových zážitků, objevů a zkušeností.

15. leden 2022
od 15 000 Kč
Zobrazit termíny