Tráveň na Ukrajině

všemi nástrahami tě provede Zuza

  • Cestou necestou ukrajinskou Dolynou 
  • brigáda na roubené chalupě
  • kopání látry a pečení vlastního chleba 
  • výlety a procházky rozkvetlými Karpatami 
  • zážitková místní gastronomie a přátelení se sousedy
  • slíbený výlet od místních horským vláčkem 
  • návštěva včelína

Čeká nás další dobrodružství v podobě jarní výletobrigády do opuštěných končin ukrajinské vesnice Ilemnie v úpatí karpatského pohoří. Na programu dne budou drobné práce kolem chalupy, menší výlety po okolních neznačených cestách vedoucích do hlubin neznáma, ale především, tříbení dobrých vztahů s místními sousedy a mezikulturní výměna, zvláště ta gastronomická. Občas se vyjede i do města shánět materiál a zažívat místní velkorysý punk esprit ukrajinského velkoměsta. Denní práce bude odměněna večerním odpočinkem, otužováním v řece, opejkáním buřtů a tichým rozjímáním nad selským životem. 

Itinerář

1.
den
Odjezd Brno - Opava do Ilemnie

Vyjíždět se bude buď z Brna nebo Opavy přes Polsko, Lvov až do Ilemnie. Cesta trvá zhruba 12 hodin.

2.-6.
den
Práce a pobyt na chalupě

Denním režimem bude kus práce a kus odpočinku. Na programu je konkrétně dozdění a vyčištění komínu, vyklizení harampádí, vykopání látry, založení ohniště na zahradě, práce na zahradě.

7.
den
Celodenní výlet / Odpočinek

Krom práci si uděláme také výlet do útrob vyšších Karpat, možná si zajedeme i na ten nejvyšší, nebo méně vyšší vrchol. Náročnost od procházek až po horské výstupy cca 1000 m převýšení.

8.
den
Odjezd do Česka

Odjezd do Česka s plánovaným zdržením na ukrajinsko-polských hranicích.

Tvůj průvodce

Zuza

Zuza neumí mnoho cizích jazyků, proto vyhledává roztroušené kořeny vyprovozených či usedlých krajanů po Evropě.

Zuza sama své kořeny již málem zapustila v česko rumunském Banátu, kam od roku 2015 pravidelně jezdí na zkušenou. Mohla tak sledovat radikální kulturně krajinnou proměnu tohoto úrodného kraje, o které může z pohledu místních vyprávět. 

Ráda se s místními pouští do řeči, nechá se pozvat až za práh jejich domácností, na kus dobrého jídla a pití.

Dozví se, jak to tam chodí a zapíše si, jak se mají ty opravdové svatohelenské čokoládové rohlíčky péct. Uchovává tak orální paměť a tradici místa.

 

Obtížnost a výbava

Obtížnost

Obtížnost bude variabilní, pracovat se bude cca 4 hodiny denně dopoledne podle počasí. Každý si bude moci zvolit svůj úkol podle zvážení své fyzické zdatnosti. Úkoly budou nejrůznějšího druhu, od fyzicky nenáročných (třízení harampádí do pytlů, drobný úklid v chalupě, stírání ploch, vytírání poliček), přes vytrvalostní (hrabání zahrady, vybírání kamínků ze zahrady) až po nejnáročnější ( kopání jámy na látru). Kromě obtížnostně rozličných budou práce i druhově různé od kreativních (tvorba chodníčků z kamenů proti vodě) až po šikovně dovednostní a zručné (obezdívání komínu) a velmi atraktivní (čištění komínu štětkou.)

Kromě práce na chalupě se počítá i s každodenní prací k našemu vyžití. Tím myšleno nošení vody v kbelíkách od sousedů, štípání dříví na zatopení, společné vaření a společné mytí nádobí.

Výlety budou rovněž variabilní a na dohodě, od minivýletů po okolí - procházky od 1 do 5 km kopečky až po větší až celodenní výlety do skutečných hor Karpat - 10 - 15 km s vysokým převýšením 700 - 1000 metrů. 

Výbava

S sebou doporučujeme spacák, karimatku, boty jak na horskou turistiku tak pracovní (stačí tenisky), které vám nevadí si ušpinit nebo zaprášit, přezuvky / sandále. Oblečení na chladnější večery, proti dešti, pracovní na zašpinění ale i lehčí jarnějšího rázu. Plavky na místní koupaliště v podobě rybníka.

V době covidové vlastní lžíce hrníček/plecháček a ešus či misku výhodou. Běžné věci na přežití, nůž, čelovku, menší batoh nebo skládací na jednodenní výlet, termoska.

Platný pas NUTNOSTÍ, občanka, pojištění od AXA, pokrývající i případné výlohy v souvislosti s onemocněným Covid + potvrzení o tomto pojištění v angličtině (zašle vám na vyžádání AXA po uzavření cestovního pojištění.) Případně i řidičský průkaz.

Ubytování a strava

Ubytování

Bydlet se bude v chalupě, v případě stále zimních večerů se zde topí kamny. K dispozici dvě místa na posteli, jedno na peci a zbytek prozatím na karimatce ve spacáku na zemi.  Měsíc květen je v této části Ukrajiny snad již teplejším měsícem proto se dá spát i ve stanu na zahradě, v seníku nebo pod širákem s hvězdou Večernicí a Jitřenkou. Koupelna je situována na dvůr a do seníku v podobě ohřáté vody a škopku, kde se oplachujete. Rovněž i mytí nádobí je v podobě škopků. 

Strava

Ve vesnici funguje několik obchodů i hospod, zásoby si budeme postupně dokupovat na místě a společně si vařit na kamnech nebo vařiči. Bude zde i možnost objednat si  teplé jídlo u místních za příznivý peníz. Svačina na dlouho cestu s sebou. 

Co je a není v ceně

Co je v ceně

Spolujízda
Ubytování

V ceně není

strava
PCR Test
Cestovní pojištění
Dopravu do místa začátku dobrodružství si zajišťuješ ty. Průvodce ti ji pomůže výhodně zařídit s ohledem na tvé požadavky a potřeby.

Doplňující informace

V ceně nejsou zahrnuté povinné PCR testy, které je nutné pro vstup na Ukrajinu mít. Testy je nutno vykonat maximálně 24 hodin před cestou na Ukrajinu a mít originál. (Tj ideálně 24.5. ráno jít na test.) Rovněž potřebujete anglický/mezinárodní certifikát o negativním výsledku, který by vám měli na požádání vystavit bez příplatků. Cena se pohybuje v rozmezí od 1300 - 1700Kč. Nestačí sms či doklad v emailu. 

V ceně není zahrnuto ani povinné cestovní pojištění do zahraničí a pojištění na případné výlohy v souvislosti s onemocněním COVID, které dělá např AXA (nutnost možnosti pojištění verze Excellent viz odkaz zde: https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/?externalpartner=03001037&gclid=Cj0KCQjwvr6EBhDOARIsAPpqUPGjBbx2Qy4lsXs99qYFyop6kgpV4QBwoA0o53V5rSYz2wlYcvG9FyAaAvivEALw_wcB) a rovněž anglické potvrzení o tomto pojištění.  To vám vystaví na vyžádání po uhrazení částky, která vyjde na týden na Ukrajinu zhruba 500Kč. 

Pro návrat do ČR je dle aktuálních nařízená vlády nutné si na území Ukrajiny udělat PCR test, který vyjde na 800Kč. Po návratu se počítá s min. 5 denní karanténou a opětovným PCR testem. 

Proč si vybrat dobrodružství na SirFogg.com

Nezávislí
průvodci

Průvodci, se kterými tě propojíme, jsou nezávislí profesionálové. Nejsou omezováni cestovními kancelářemi a peníze, které za výlet platíš, jdou rovnou jim.

Autentické
dobrodružství

Prozkoumej místa a komunity, kam se jen tak nedostaneš. Průvodci mají hluboké znalosti místních poměrů a vše ti ukáží opravdu zblízka.

Unikátní
zážitek

Každé dobrodružství je důkladně naplánované, abys mohl navštívit výjimečné lokality a užít si výlet plný nových zážitků, objevů a zkušeností.

25. květen 2021
900 Kč
Zobrazit termíny