Sněžné jámy v Krkonoších

všemi nástrahami tě provede Patrik Zouhar

 • poznáš opravdové přírodní poklady našich nejvyšších hor za česko-polskou hranicí
 • objevíš výhody minimalistického cestování díky partě inspirativních lidí
 • díky pohodovému tempu si z výletu odneseš hlubší a trvalejší prožitek
 • čeká tě i malá ochutnávka expediční stravy a možnost vyzkoušet si ultralehkou výbavu

Když se řekne Krkonoše, většina Čechů si vybaví výšlap na Sněžku. Opravdové přírodní poklady našich nejvyšších hor se ale skrývají až za česko-polskou hranicí, na strmější a dominantněji působící severní straně. Tam najdeš i Sněžné jámy – mohutné ledovcové kary o hloubce až 215 metrů s rozpukanými žulovými stěnami, které prozkoumáme jak z ptačí, tak žabí perspektivy. Nesmí chybět dechberoucí pohledy z kraje skalnatého srázu, ale to pravé dobrodružství zažiješ teprve při sestupu hluboko do jeho útrob, kde se zrcadlí dvě ledovcová jezírka obklopená vzácnou květenou připomínající alpskou krajinu. Vychutnej si chvíle klidu v Krkonoších mimo hlavní turistickou sezónu, kdy příroda může naplno odhalit svou krásu. Díky noclehu na horské chatě a občerstvení na trase si můžeš tento výlet dát minimalisticky a nalehko.

Itinerář

1.
den
Sněžné jámy

Výpravu zahájíme na vlakovém nádraží ve Sklářské Porubě v sobotu v 10:30. První zastávkou bude vyhlídka Krucze Skały, pak projdeme kolem vodopádu Kamieńczyk a po červené turistické značce vystoupáme až k bufetu Hala Szrenicka. Přes hraniční přechod se dostaneme na cestu česko-polského přátelství, která nás zavede na Svinské kameny, Tvarožník a vrchol Violík (1472 m). Asi kilometr za Violíkem se nachází vysílač a za ním několik krásných výhledů na Sněžné jámy. Potom odbočíme dolů k ledovcovým jezerům Śnieżne Stawki a traverzem se přesuneme k horské chatě Pod Łabskim Szczytem, kde nás čeká večeře a nocleh.

2.
den
Kukułcze skały

Druhý den po snídani budeme pokračovat na Kukułcze skały a pomalu sestoupáme do Sklářské Poruby. Odtud odjedeme vlakem ve 14:29 zpět do Česka.

Tvůj průvodce

Patrik Zouhar

Člověk s otevřenou myslí se zálibou v přírodě, sportu, meditaci, józe a osobním rozvoji. Strávil měsíce nízkonákladovým cestováním po světě, jen s malým příručním batohem a úplně sám. Navštívil přes 40 zemí, pomáhal jako dobrovolník při záchraně deštných pralesů na Sumatře a vzdělával děti na škole v Malém Tibetu. V roce 2014 založil vlastní turistickou skupinu a zorganizoval desítky výletů u nás i v zahraničí. Jeho specialitou je cestovatelský minimalismus a výpravy nalehko.

Obtížnost a výbava

Obtížnost

Středně náročný horský terén, který předpokládá přiměřenou fyzickou kondici. Měl(a) bys zvládnout ujít 20 km denně s batohem na zádech a mít odolnost proti závratím.

Výbava

Žádná speciální výbava není potřeba.

Ubytování a strava

Ubytování

Přespíme ve vícelůžkovém pokoji na horské chatě Pod Łabskim Szczytem ve výšce 1168 m n. m. Chata si zachovala původní atmosféru a je z ní pěkný výhled na Sklářskou Porubu. Když bude chladno, určitě oceníš i posezení u krbu se šálkem horkého čaje.

Strava

Jídlo a pití je v tvé vlastní režii. Celou trasu lze teoreticky jít úplně nalehko i bez zásob jídla, protože máme po cestě několik restaurací – bufet Hala Szrenicka (sobotní oběd), chata Pod Łabskim Szczytem (sobotní večeře a nedělní snídaně) a v cíli Sklářská Poruba (nedělní oběd).

Co je a není v ceně

Co je v ceně

 • průvodce
 • 1× nocleh na horské chatě
 • malá ochutnávka expediční stravy
 • k dispozici filtrační láhev na vodu
 • možnost vyzkoušet si ultralehkou výbavu

V ceně není

 • Doprava
 • Jídlo a pití

Dopravu do místa začátku dobrodružství si zajišťuješ ty. Průvodce ti ji pomůže výhodně zařídit s ohledem na tvé požadavky a potřeby.

Proč si vybrat dobrodružství na SirFogg.com

Nezávislí průvodci

Průvodci, se kterými tě propojíme, jsou nezávislí profesionálové. Nejsou omezováni cestovními kancelářemi a peníze, které za výlet platíš, jdou rovnou jim.

Autentické dobrodružství

Prozkoumej místa a komunity, kam se jen tak nedostaneš. Průvodci mají hluboké znalosti místních poměrů a vše ti ukáží opravdu zblízka.

Unikátní zážitek

Každé dobrodružství je důkladně naplánované, abys mohl navštívit výjimečné lokality a užít si výlet plný nových zážitků, objevů a zkušeností.

11. září 2021
990 Kč
Zobrazit termíny