Silvestr za polárním kruhem

všemi nástrahami tě provede Dany Pacholík

 • Finsko - toulání polární krajinou daleko od civilizace, nedotčenou a divokou přírodou.
 • Laponsko - od roku 1996 je na seznamu UNESCO. Domov Sámů, početných sobích stád. Ledovce, mokřady o velikosti moří, prastaré borovicové lesy, rozlehlá vřesoviště.
 • Sámové - domorodí obyvatelé a jejich kočovný život je jedním z posledních nejlépe dochovaným příkladem nomádství.
 • Úchvatné představení Aurory Borealis na noční obloze.
 • Terapie tmou a mrazem.

Laponsko nikdy nezklame. Drsné podmínky severu, nekonečné sněhové pláně, tisíce jezer, mokřadů, rašelinišť a říčních systémů je jen zlomek z mnoha aspektů, které se vryjí do paměti a zanechají vzpomínky na celý život. Čas je relativní, zde platí dvojnásob.

Na této výpravě si užijeme mrazu stejně jako vytopeného a útulného srubu. Čeká tě dobrodružství za polárním kruhem v zemi Sámů, kteří zde žijí po tisíce let. My jsme si vybrali finskou část Laponska. Vyzkoušíme si kočovný život v této zdánlivě nehostinné pustině.

Putovat budeme pěšky, na běžkách, skialpech, sněžnicích. Každý zvolí to, co mu vyhovuje. Vybavení si potáhneme na saních, ale zapřaženi budeme jen my sami. Nemusíš mít strach, že je to těžký, ani to neucítíš. Co ale ucítíš je mráz. Odměnou za to vše budou úchvatné pohledy na plátno noční oblohy, kterou zalije svými barvami štětec polární záře. Toto představení se nikdy neokouká, jelikož je pokaždé jiné.

Čeká nás každodenní vandrování polární oblastí od srubu ke srubu, které jsou od sebe vzdáleny do 20km. Ty se vždy dají příjemně vytopit.

Naším cílem bude srub pod nejvyšší horou Finska Halti 1328m.n.m, kde se rozloučíme se starým rokem a přivítáme nový. Když počasí dovolí, vystoupáme na vrchol Halti. Následně započneme návratový manévr.

Itinerář

 • 1.
  den

  Hurá na sever

  Odlet do norského Tromsø. S sebou vezeme lyže i pulk (sáně). Po přistání nás čeká 3h přesun dodávkou do malé vesničky Kilpisjärvi. Nabalíme vybavení na saně a vyrazíme do bílé tmy. Spaní ve srubu.

 • 2.-8.
  den

  Putování ledovým královstvím Sámů

  Čeká nás drsná a nezapomenutelná 7 denní cesta dál na sever vedoucí přes zasněžené pláně, zamrzlé řeky a jezera. Každý den budeme v pohybu. Spát a jíst budeme vždy ve vytopeném a útulném srubu. Dobrovolný výstup na Halti 1328m.n.m. nejvyšší horu Finska.

 • 9.
  den

  Návrat do civilizace

  Vrátíme se zpět do Kilpisjärvi a rovnou popádíme na letiště v Tromsø. Už jen odbavíme o 10kg lehčí batohy a vyrazíme za svými rodinami.

Tvůj průvodce

Dany Pacholík

Dany je ostřílený cestovatel a průvodce. Mezi jeho oblíbené potulky patří Mongolsko, kam bere lidi na vícedenní výpravy na koních, nebo třeba Laponsko kde s oblibou nechává lidi trochu vymrznout. Mrknout se s ním můžeš třeba do Jižní a Střední Ameriky, Asie, ale i na Balkán do Albánie, Kosova nebo Bosny.

Obtížnost a výbava

Obtížnost

Trekování není nikterak fyzicky náročné, ale i tak to není pro každého vzhledem k drsnějšímu klimatu, které zde panuje. Obtížnost je srovnatelná s vícedenním přechodem na těžko o vzdálenosti 20 km/denně. Vzdálenosti mezi sruby bývají i kratší a náklad na saních snáz klouže. Pokud vydržíš trochu mrazu, je tato akce právě pro tebe. Saně nám umožní vzít si zásoby na více dní i s rezervou. Výhodou je, že ve srubech nejsou sprchy, tudíž nemusíš vláčet zbytečnou hygienu :-).

Výbava

Ohledně oblečení bude potřeba specifické vybavení pro polární oblasti. Teploty mohou padat až k -30°C a k tomu se může přidat vítr a omrzlice. Teplý spacák, karimatka, lyže, pulk je jen základ. Podrobně to probereme později třeba po telefonu. Rád poradím, jaké vhodné saně a lyže vybrat. První výpravy jsme to zvládli i s obyčejnými championkami, které známe každý z dětství.

Ubytování a strava

Ubytování

Spaní je zajištěno v útulném a čistém srubu na dřevěných palandách, ve vlastním spacáku a na vlastní karimatce. Srub si po příchodu vytopíme, což netrvá vůbec dlouho. Někdy se podaří i "trenková teplota". Je zde suchý záchod, výkonná kamna a dostatek dřeva. Elektřinu ani signál zde naštěstí nenajdeme. 

Strava

Veškeré jídlo si povezeme z domova a vařit si budeme sami. Nemusíš se bát, že by se něco zkazilo. Osvědčilo se nám společné vaření v jednom kotli a bylo to vždy famózní. Vše se domluví před odjezdem. Vodu roztopíme ze sněhu. O ten opravdu nouzi mít nebudeme. Po cestě není možnost doplnění zásob.

Co je v ceně

 • noclehy ve srubech, jedna sdílená místnost
 • veškerá doprava v místě pobytu
 • průvodcovské služby

V ceně není

 • doprava do místa pobytu (letenka se dá pořídit do 10tis včetně příplatku za nadváhu zavazadla, které budeme mít vzhledem ke speciálnímu vybavení)
 • jídlo
 • osobní pojištění
26. prosinec 2020
12 000 Kč