Pamir Highway na kole

všemi nástrahami tě provede Petr Mazal

 • Trvání: 21 dní v sedle "kola"
 • Termín: polovina června - polovina září
 • Start: Osh (Kyrgyzstán) - cíl: Dushanbe (Tádžikistán)
 • Délka: cca. 1 300 - 1 500 km
 • Stoupání: přes 10 000 m
 • Nejvyšší bod: sedlo Kyzylart (4 280 m)
 • Dobrodružná cesta Pamírem s výhledem na zasněžené šesti a sedmitisícovky, různorodou krajinou od zelených pastvin s jurtami, vyprahlými pláněmi, lesy, podél řek a jezer
 • Projetí jedné z větví hedvábné stezky
 • Návštěva měst Osh, Sary-Tash, Murghab, Chorog, Dushanbe
 • Bližší informace na tel: 730823342, popř.: mazalpetr@seznam.cz

PAMIR HIGHWAY

Silnice M41, známější pod názvem Pamírská dálnice (Pamir highway), je silnice vedoucí skrz pohoří Pamír a obsluhující převážně tádžickou autonomní provincii Horský (Horní) Badachšán. Trasa této cesty byla používaná po tisíciletí jako jedna z větví hedvábných stezek. Cesta prochází nádhernou, převážně horskou krajinou s výhledy na zasněžené pamírské vrcholy. Zdolat Pamir highway je snem mnoha cestovatelů a cyklistů.

Většina historických zdrojů se shoduje na místě začátku – jihokyrgyzském městě Osh, odkud stezka vedla na jih do Tádžikistánu až k afghánským hranicím do města Khorog. Co se týče konce cesty, ten bývá někdy uváděn v hlavním městě Tádžikistánu Dušanbe, jindy pokračuje dále až do uzbeckého města Termez a nejdelší varianta uvádí pokračování až do Afghánistánu, do města Mazari Sharif.

Naše cesta začne v Oshi v nadmořské výšce 963 m a skončí v 800 m v Dušanbe. Během 1300-1500 km dlouhé cesty nastoupáme okolo 10 000 výškových metrů. Nejvyšší sedlo, které budeme přejíždět, leží ve výšce 4 655 m. Nebojte se, já jsem ho taky přejížděl stylem tlač si svoje kolo :-)

HLAVNÍ BODY EXPEDICE

Kyrgyzstán

Expedici zahájíme v jihokyrgyzském městě Osh, kde budete moci poprvé (a ne naposledy) ochutnat zkvašené kobylí mléko kumyz, po kterém si jistě rádi spravíte chuť výborným kyrgyzským koňakem nebo šašliky, samsami a dalšími typickými kyrgyzskými „dobrotami“. Obdivovat také budete moci klasické sovětské památky včetně sochy Lenina v nadživotní velikosti nebo výhledy na město z vrcholu posvátné hory Suleiman-Too, jediné kyrgyzské památky zapsané na seznamu UNESCO.

Z Oshe poté vyrazíme na jih, kde po překonání sedel Alajského hřebenu dorazíme do vesničky Sary-Tash, významné křižovatky ležící uprostřed nekonečných plání Alajské doliny s výhledy na zasněžené šesti a sedmitisicové vrcholy severního hřebene Pamíru. Nejvýznamnějším bodem vesnice je polorozpadlá čerpací stanice. Odtud je možné se vydat bud směrem na západ do Tádžikistánu, na východ do Číny anebo na jih do Tádžikistánu, kudy se vydáme my. V tomto místě si také můžeme udělat odbočku do nedalekého base-campu Piku Lenina (7 136 m) s výhledem do jeho severní stěny.

Tádžikistán

Hranici do Tádžikistánu překročíme v sedle Kyzylart (4 280 m). Odtud sjedeme k bezodtokému, meteoritickému jezeru Kara-kul. Jezero je 33 km dlouhé, v západní části je hluboké maximálně 236 m a ve východní 22,5 m. Leží v nadmořské výšce 3 914 m. Projedeme i tádžickým městem Murghab v srdci Pamíru, kde tvoří většinu obyvatel Kyrgyzové.

Další část cesty do Khorogu si vybereme dle času a sil. V případě zájmu můžeme odbočit a projet si údolí Wakhan podél tádžicko-afgánské hranice tvořené řekou Pjanž a kochat se výhledy na Tian-Shan v Afgánistánu a Pákistánu. 

Khorog, hlavní město autonomní provincie Horní Badachšán, pro nás bude představovat odpočinkové místo, kde se na chvíli zastavíme. Tady načerpáme síly a dokoupíme zásoby jídla, pití nebo třeba i tuhy na afgánském příhraničním trhu asi 5 km od města, kam nás pustí i bez víz. Můžeme si i podle času a chuti zajet na vzdálenější, ale známější a větší příhraniční trh v Ishkashimu. Navštívit můžeme i nedaleké jeskynní termály Bibi Fatima.

Po opuštění Khorogu se pustíme do 250 km dlouhého přejezdu do města Kalai Khumb. Cesta je v těchto místech vytesaná do prudkých skalnatých srázů nad řekou Pjanž, která tvoří přirozenou hranici mezi Tádžikistánem a Afgánistánem. Budete koukat, v jakém terénu se dá postavit silnice. Poslední dlouhé stoupání do sedla, při kterém vyšplháme z 1 200 m do 3 200 m, bude stát opravdu za to. Odměnou nám bude nekonečné klesání a vidina asfaltu před příjezdem do Dušanbe.

A potom už jen zasloužený odpočinek a studené pivo :-)

Počasí

Počasí na Pamir Highway bude hodně různorodé. V Oši, odkud budeme vyrážet, bývá v létě obvykle stále jasno s teplotami kolem 40 °C, stejně jako v Dušanbe. Ve vyšších nadmořských výškách jsou teploty většinou příjemnější, může tu ale občas pršet a dokonce i sněžit. Nezapomeňte, že se budeme pohybovat uprostřed hor a tam se může počasí měnit každou chvíli. Proto je více než důležité mít kvalitní, funkční, teplé a nepromokavé oblečení (bundu i kalhoty), čepici a rukavice...

PRO KOHO JE EXPEDICE URČENÁ?

Pro každého nadšeného cyklocestovatele-dobrodruha, který chce zažít opravdu neobyčejnou cestu, plnou nádherných výhledů na Pamír, louky, jezera, řeky, kaňony, skalní stěny. Pro toho, který chce jet krajinou, kde není téměř žádná doprava, civilizace… Pro toho, který chce přijet domů plný nadšení, zážitků a dobrého pocitu z času stráveného něčím, co má smysl – cestováním...

Itinerář

1.-3.
den
Cesta z Osh do Sary-Tash s noclehem v Gulcha

Trocha delšího stoupání hned ze začátku prověří naše stehna a zadky:)))

4.-7.
den
Base camp Pik Lenin - jezero Kara kul

návštěva base camp pod sedmitisícovým Pik Leninem s několika možnostmi se podívat pod jeho severní stěnu - tentokráte si opravdu mákneme, protože nás čeká sedlo ve výšce přes 4000 m n m.

8.-9.
den
Kara kul - Murghab

Dalších cca 100 km uprostřed Pamíru s noclehem kdekoli si vybereme. Murghab je město v Pamíru, kde žije více Kyrgyzů než Tajiků. Večer zajdeme na jídlo a pivo:)))

10.-14.
den
Murhhab - Khorog

Cesta, při níž budeme převážně klesat nás povede měsíční krajinou, ale i kanonem řeky Gunt, pamírskými vesničkami a "lesy":))) V Khorogu nabereme síly na další cestu do Dušanbe. Okolí Khorogu, návštěva termálních lázní Bibi Fatima a návštěva Wakhanského údolí s výhledy do Afghánského Hindukúše také bude stát za námahu:)))

15.-21.
den
Khorog - Dushanbe

Záčátek cesty z Khorogu do Dušanbe je totální extrém. Hlavně co se týká kvality "silnic". Ale prostředí kaňonu řeky Panj nám všechno vynahradí. Stoupání z Qualai Khumb z 1200 do 3200 na cca 30-ti kilometrech prověří naší nejen morální sílu. Poté nás už čeká ale převážně sjezd a to ne jen tak nějaký.:))) Dušanbe, horko, zeleň, pivo, odpočinek a ...

Tvůj průvodce

Petr Mazal

Je to "normální" magor, kterej se rád pouští do těch nejbláznivějších dobrodružství. Hlavně na kole. Projel sám Asii, část Afriky, Evropu. Přejel Jižní i Severní Ameriku. Je mu 40 let, jezdí na kole, běhá po horách, občas "pracuje" a užívá si života každý den. Jeho žvotním mottem je: "Odpočinu si v hrobě". Má o čem vyprávět, nikoho nenechá ve štychu. Rád se směje, jí. Pivo a slivovice jsou jeho palivem:))) Jeďte s ním a když přežijete - tak budete do smrti vzpomínat:)))

Obtížnost a výbava

Obtížnost

Náročnost cesty je na fyzickou kondici poměrně značná. Každý den pojedeme na kole cca. 80 – 100 km. Člověk si řekne, že to nic není, což bývá obvykle pravda. Vezmeme-li ale v úvahu, že se budeme pohybovat místy na hodně nezpevněné silnici, ve vysokých nadmořských výškách – tak tím náročnost poměrně stoupá. Není ale třeba mít strach, protože času bude dost a cesta se dá případně vždycky zkrátit a svézt se autem nebo maršrůtkou. Třeba z Khorogu jezdí pravidelně spousta aut do Dušanbe. Tempo se samozřejmě přizpůsobí.

Výbava

Co se kola týče. Já jsem to před lety jel sice na trekkingovém kole, ale mnohem lepší (doporučuji) je kolo horské, s odpruženou přední vidlicí. Gravel bike by asi také šel. Záleží, co je komu pohodlné, a na co je člověk zvyklý. Vybavení bych asi spíše probral na nějaké společné schůzce.

Ubytování a strava

Ubytování

Ubytováni budeme ve městech a vesnicích v hostelech či tzv. homestay, o které podél Pamir highway není nouze (společné pokoje pro více osob, popř. dvoulůžkové pokoje). Ceny se pohybují mezi 15 a 20 USD.

Samozřejmostí na této cestě bude spaní ve stanech. Čím lehčí stan, tím lepší. Spacák je potřeba mít teplý, i do teplot kolem nuly, protože budeme spát i v poměrně vysokých nadm. výškách, zároveň však co nejlehčí. Karimatka na kolo – ideálně nafukovací, protože klasická je dost objemná.

Strava

Tahat s sebou vaření je zátěž navíc. Když jsem jel Pamir Highway osobně, tak jsem ho s sebou sice měl, ale použil jsem ho jen párkrát. Možná je dobré vzít třeba jeden do skupiny, popř. do dvojice. Téměř každý den se dá někde najíst a něco málo i dokoupit v krámcích podél cesty. Nepočítejte ale s nějakým výběrem. A věřte mi, že budete rádi za cokoli :-) Ceny jídel jsou relativně nízké (obvykle do 100 Kč), v případě ubytování v homestay bývá jídlo zahrnuto v ceně (večeře + snídaně).

Co je a není v ceně

Co je v ceně

 • služby průvodce, informační schůzka, informační materiály

V ceně není

 • víza, povolení vstupu do pohraniční oblasti, letenky, místní doprava, jídlo, pití, ostatní výdaje

Dopravu do místa začátku dobrodružství si zajišťuješ ty. Průvodce ti ji pomůže výhodně zařídit s ohledem na tvé požadavky a potřeby.

Doplňující informace

 • Víza - Tádžikistán a vízum + povolení do autonomní oblasti Horní Badachšán

Letenky

 • Tam: Praha/Vídeň – Osh;  Aeroflot, Turkish airlines
 • Zpět Dušanbe – Praha/Vídeň
 • cena cca. 15-25 000 (záleží na době objednání, let. společnosti, ceny za přepravu kola atd.)
 • A to jsou v podstatě jediné výdaje za dopravu

Další

 • Cca. 15 000 Kč – ubytování (počítejte mezi 250-400 Kč/os./noc, noci ve stanu zdarma), jídlo, pití, případné vstupy na památky
 • Pojištění: dle vlastního výběru (já mám od ČHS - Český horolezecký svaz, není potřeba být horolezec :-) )

Proč si vybrat dobrodružství na SirFogg.com

Nezávislí průvodci

Průvodci, se kterými tě propojíme, jsou nezávislí profesionálové. Nejsou omezováni cestovními kancelářemi a peníze, které za výlet platíš, jdou rovnou jim.

Autentické dobrodružství

Prozkoumej místa a komunity, kam se jen tak nedostaneš. Průvodci mají hluboké znalosti místních poměrů a vše ti ukáží opravdu zblízka.

Unikátní zážitek

Každé dobrodružství je důkladně naplánované, abys mohl navštívit výjimečné lokality a užít si výlet plný nových zážitků, objevů a zkušeností.

16. květen 2022
20 000 Kč
Zobrazit termíny