Nepál – Trek Mardi Himal, kultura a rafting

všemi nástrahami tě provede Průvodci TravelNative

 • Navštívíme hlavní město Kathmandu a krásnou Pokharu
 • Během Mardi Himal treku uvidíme nejvyšší hory světa včetně Annapurny I
 • Zameditujeme si v Shivalaya yoga center, můžeme zkusit i yogu
 • Na raftu projedeme ledovcovou řeku Lower Seti

Mardi Himal Base Camp trek (4500 m) je jeden z nejmladších treků v Nepálu. Vznikl před 7 lety a objevil ho náš kamarád Sudip, který nám zároveň dělá průvodce. Trek se nachází kousek od populárního treku Annapurna Base Camp. To, co je na Mardi Himal unikátní, je nádherná hřebenovka, po které většinu cesty půjdeme, na rozdíl od ostatních treků, které jsou převážně v údolí. Díky tomu si můžeme užívat spektakulární výhledy na pohoří Annapurna a špičatou horu Machapuchra neboli Fishtail, kterou považujeme za jednu z nejhezčích (téměř) sedmitisícovek. Je to nádherný špičatý vrch ve tvaru rybí ploutve. 

Trek je vhodný i pro méně zdatné turisty a není potřeba žádné horolezecké vybavení. Jde se několik dní, pozvolným tempem, příjemným terénem s dostatkem prostoru pro aklimatizaci. Navíc se jde jako okruh, takže se celou dobu kocháme různorodou přírodou i výhledy.  Cílem je Mardi Himal Base camp - 4 500 m pod nádherným Fishtailem. Výstup na něj je samozřejmě dobrovolný. Strávit den "jenom" v High Campu je taky skvělý zážitek :). Cestou spíme v kempech, které zakládal sám Sudip.

Čajové plantáže navštívíme po cestě na Mardi Himal. Nachází se v malebné vesničce Lwang, kde strávíme jednu noc u místních obyvatel. Jsou úžasně milí a pohostinní. Popovídáme s nimi, pojíme u nich v domě na zemi, připijeme si skleničkou roxi a večer si ještě spolu zatančíme. Ve vesnici je čajová továrna, kde můžeme rovnou koupit i ten nejkvalitnější nepálský čaj.

Rafting na řece Lower Seti nás čeká po návratu z treku. "Seti" znamená v překladu bílá a to opravdu tato řeka je. Narazíme na několik divokých a dlouhých peřejích, ale také budou pomalejší úseky vhodné na koupání. Rafting nám zabezpečuje kamarád Rishi. Zná úžasné raftaře, kteří pojedou s námi, naučí nás jak pádlovat a budou nám dělat společnost. Spát a jíst budeme na pláži, večer posedíme u ohně a zazpíváme.

V Nepálu spolupracujeme s neziskovou a nestátní organizací Himal Foundation, kde jsme čestnými členy. Společně pracujeme na rozvoji základních environmentálních znalostí mladých lidí, podporujeme zdravotnická centra v horách i místní školy v odlehlejších oblastech. Aktuálně se jedná o studenty základní školy ve vesnici Sidhing v Annapurna mountain range, Kaski region, Nepál. 5 USD/den/osoba (cca 110 CZK) z naší výpravy vkládáme do fondu. Společně se zakladatelem a našim průvodcem Sudipem a celou skupinou se pak na místě rozhodujeme, jak dané peníze využijeme.

Průvodce a velikost skupiny

Do Nepálu bereme na jedno místo maximálně 40 cestovatelů do roka. Ve skupině pojede průvodce a 8 členů výpravy. Minimální počet členů výpravy je 6 osob.

Na této cestě tě provede Vojta Kala. Před nedávnem o sobě napsal: Jsem nepálským dobrodruhem. I když mě láká svět a baví cestování, tak jsem spíše vnitřním dobrodruhem v tom smyslu, že rád prozkoumávám své vnitřní dění. Právě o tom je i nepálská kultura a filozofie budhizmu, které se v Nepálu věnuji. Už 10 let dělám, jógu, také se celý život věnuji fitness, dělal jsem gymnastiku, street workout, parkour, bojové sporty a tanec. Život mě vede cestou, která mě nikdy nepřestává překvapovat, ale zároveň uprostřed chaosu nacházím dokonalý řád protkaný spontánními událostmi, které mě dovedly až TravelNative. Považuji se za jogína, ne protože cvičím jógu, ne protože ovládám její pohybovou část vyšší úrovni (to neovládám :)), ale protože kráčím po cestě otevřenosti a kuráží žít tak, jak si mé srdce žádá. Těším se na tebe v Nepálu :).

Průvodce má poslední slovo při plánování i v průběhu samotné cesty.

Itinerář

1.-3.
den
Přílet do Kathmandu

Do Nepálu přiletíme na mezinárodní letiště do Kathmandu. Ubytujeme se ve Sparkling turtle hostelu. Jakmile si odpočineme, projdeme si město a navštívíme pár významných míst, která stojí za to vidět. Strávíme zde dvě noci.

4.
den
Adrenalínová cesta do Pokhary

Třetí den nás čeká celodenní dobrodružství v autobuse. Pojedeme do Pokhary. Budeme projíždět úrodnými Nepálskými nížinami i údolími s divokými ledovcovými řekami.

5.-6.
den
Relax po dlouhé cestě

Čtvrtý a pátý den budou ve znamení odpočinku. Po dlouhé cestě autobusem budeme poznávat Pokharu – druhé největší Nepálské město a počáteční místo výprav do hor. Seznámíme se s místními a novým místem.

7.
den
Začíná trek, vzhůru za místními obyvateli do vesnice Lwang

Šestý den vyrazíme časně ráno autem do počátečního bodu našeho treku. Dojdeme do vesnice Lwang, kde strávíme noc u místních obyvatel. Připraví nám večeři a povypráví o svých tradicích a své kultuře.

8.
den
Objevování vesniček v údolí

Druhý den treku půjdeme přibližně dvě hodiny do vesnice Ghalel, kde si dáme oběd. Odpoledne budeme pokračovat do vesnice Sidding ve výšce 1900 metrů, kde strávíme druhou noc.

9.
den
Stoupáme do Low campu

Třetí den se vydáme do "Low campu". Půjdeme do výšky 2970 metrů nad mořem. Tento úsek nám zabere 4-5 hodin chůze.

10.
den
Výhledy na pohoří Annapurna

Čtvrtý den treku budeme stoupat do „High campu“. Vyjdeme z rododendronového lesa, čímž se nám otevřou výhledy do pohoří Annapurna. Dnes stoupáme do výšky 3 550 metrů.

11.
den
Vrchol treku - 4 500 metrů

Pátý den treku budeme po noci aklimatizováni. Čeká nás výstup do základního tábora – cílového místa našeho výšlapu. Ten se nachází ve výšce 4 500 metrů nad mořem odkud se ještě ten samý den vracíme zpět do „High campu“.

12.-13.
den
Vzhůru dolů a relax v horkých pramenech

Šestý a sedmý den treku začínáme sestupovat. Jdeme stejnou cestou, kterou jsme přišli po hřebenu dolů do „Low campu“. Sedmý den treku sestupujeme do Jhinu Dandy. Zde jsou horké prameny, které nám po náročném výšlapu udělají zaručeně dobře. Osmý den treku se připojujeme na trasu Annapurna Base Camp (ABC) treku. Přicházíme do vesnice Birethanti, odkud jedeme zpět do Pokhary.

14.-16.
den
Yoga a odpočinek u jezera Begnas Tal

Po fyzicky náročném výkonu máme naplánovány tři odpočinkové kousek od Pokhary u jezera Begnas Tal. Budeme bydlet v krásné krajině s výhledem na jezero a hory. Můžeme se domluvit na hodinách yogy, či hodině meditace s místními mistry. Projdeme si nedalekou malou vesnici a různá zákoutí okolo jezera.

17.
den
Rafting na Lower Seti

Brzy ráno se sbalíme a vypravíme z Pokhary do městečka Damauli, kde sedneme do raftu a pustíme se do delšího úseků řeky Lower Seti. Večer a noc strávíme ve stanech na písčité pláži s ohněm a snad i s kytarou (kdo máte, berte s sebou).

18.
den
Druhý den na řece a cesta do Kathmandu

Druhý den na řece dojedeme do našeho cílového místa v soutoku řek Lower seti a Trishuli. Naobědváme se a nasedneme na autobus zpět do Kathmandu, kde strávíme poslední jednu, či dvě noci.

19.-20.
den
Suvenýry a odlet z Kathmandu

Poslední den vyrazíme do historické části Kathmandu - Thamelu. Nakoupíme koření a suvenýry. Pokud bude více času stavíme se podívat na opičí chrám Swayambunath. Večer, případně další den ráno, vyrazíme směr domov. Odlétáme plní rozličných zážitků a prožitků.

Tvůj průvodce

Průvodci TravelNative

Zapomeň na hvězdičky nad názvem hotelu, nečekej pětichodové meny, netěš se na luxus a „válení šunek“ v resortech. Cestování je drahé jen pro ty, kteří se tak rozhodli. A jazyk, ten máme všichni na světě stejný, narůžovělý.
Cestování je pro nás objevování míst, kam ostatní nechodí. Je to poznání kultur, zvyků a lidí, kteří jsou v dané zemi doma.

S pomocí místních tě provedeme místy, která stojí za to vidět. Seznámíme tě s místními lidmi, u kterých si budeš moct vyzkoušet opravdový život třeba Srí Lančana. Naučíš se jíst rukama jídla vařená na ohni. Projedeš se místními tuk-tuky, vlaky, autobusy, rikšami. Dozvíš se něco o kultuře a náboženství. A přitom všem i pomůžeš.

Spolupracujeme s místními lidmi, kterým tak pomáháme k lepšímu živobytí. Platíme přímo jim. Snažíme se realizovat většinu aktivit mimo cestovní agentury a zprostředkovatele. Tímto šetříme náklady a dohlížíme, aby šli peníze přímo do rukou místních obyvatel. Výlety vymýšlíme sami na základě našich zkušeností.

To vše v malých skupinách 4-8 lidí na jednu cestu a maximálním počtu 40-ti cestovatelů do roka v jedné lokalitě. Nechceme podporovat masový turismus.

Při zkoumání Indonésie ti bude na blízku Pája Trávníčková a její manžel Asep - oba jsou lidmi s velkým srdcem, kteří by se rozkrájeli, aby ukázali to nejzajímavější ze života pravého Jávana a přitom to udělali. Na cestách po Srí Lance tě provede Janča Holubová - krásně zpívá a dosti mluví (hodně se dozvíš :)). V Nepálu tě doprovodí Vojta Kala - spirituální muž s velkým fyzickým i mentálním fondem nebo Verča Chylová - odvážná dobrodružka, která se jen tak něčeho nezalekne. Někdy se může stát, že s Tebou vyrazí Kuba nebo Standa - kluci, kteří stojí za TravelNative od počátku.

Obtížnost a výbava

Obtížnost

Trek je vhodný i pro méně zdatné turisty, není potřeba žádné horolezecké vybavení. Jde se několik dní, pozvolným tempem, příjemným terénem s dostatkem prostoru pro aklimatizaci. Navíc se jde jako okruh, takže se celou dobu kocháme různorodou přírodou i výhledy. Cílem je Mardi Himal Base camp - 4 500 m pod nádherným Fishtailem.

Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o osmidenní trek se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15 kilovým batohem každý den.

Výbava

Kompletní informace ti přijde v infomailu. 

Ubytování a strava

Ubytování

Spát budeme ve stanu na břehu řeky, rodinných i klasických guesthousech a v horských kempech. Postele budou někdy pohodlnější a jindy zase jen dřevěná prkna s hrubou dekou. S trochou diskomfortu je potřeba počítat, ale není to nic extrémního. Patří to k dané kultuře a atmosféře a zatím to všichni bez problémů zvládli. Stačí si vzít jen spacák zhruba do 0°C. Někomu může stačit i malý lehký spacák do 10°C, ale bude nejspíš spát v mikině. Na většině míst nám místní lidé poskytnou hrubé teplé deky. Není potřeba si brát žádný stan, vše nám zabezpečí naši skvělí hostitelé.

Strava

Během celého treku je zajištěna plná penze! Známe výborné restaurace a místa, kde se najíst. Po gastronomické stránce je co objevovat! Jíst budeme ve výborných domácích restauracích nebo přímo u rodiny, kde budeme bydlet. Není potřeba tahat z domu žádné konzervy či vařič. Na treku budeme jíst v kempech a chatách, kde se budeme zastavovat jak na jídlo, tak na výbornou zahřívací a sladkou Masalu. Místní kuchyně je výživná a zdravá, každý si přijde na své.

Co je a není v ceně

Co je v ceně

 • Ubytování
 • Jídlo - snídaně, obědy a večeře
 • Pomoc místním lidem
 • Veškerá doprava na místě
 • Vstupy
 • Odměna místním lidem
 • Odměna průvodci

V ceně není

 • Zpáteční letenka
 • Cestovní pojištění
 • PCR Test
 • Suvenýry
 • Jídlo mimo trek a raft
 • Tekutiny

Dopravu do místa začátku dobrodružství si zajišťuješ ty. Průvodce ti ji pomůže výhodně zařídit s ohledem na tvé požadavky a potřeby.

Proč si vybrat dobrodružství na SirFogg.com

Nezávislí průvodci

Průvodci, se kterými tě propojíme, jsou nezávislí profesionálové. Nejsou omezováni cestovními kancelářemi a peníze, které za výlet platíš, jdou rovnou jim.

Autentické dobrodružství

Prozkoumej místa a komunity, kam se jen tak nedostaneš. Průvodci mají hluboké znalosti místních poměrů a vše ti ukáží opravdu zblízka.

Unikátní zážitek

Každé dobrodružství je důkladně naplánované, abys mohl navštívit výjimečné lokality a užít si výlet plný nových zážitků, objevů a zkušeností.

Zatím bez termínů
34 900 Kč