Jordánsko

všemi nástrahami tě provede Lída Homutová

 • zažij putování pouští skrz barevné kaňony a impozantní wádí
 • prozkoumej legendární skalní město Petra
 • poznej zemi a život beduínů a přátelských Jordánců
 • nech se ohromit velkolepostí krajiny jako z Marsu ve Wadi Rum

Welcome to Jordan! To je věta, kterou uslyšíš často jen tak, od kolemjdoucího. Jordánci zkrátka mají rádi cizince. A mají nádhernou zemi, kterou soustavně obývají různé národy už od starověku i přes náročné podmínky, které zde příroda připravila. 

Čeká tě proto nebývalý mix zážitků, při kterých si chvílemi můžeš připadat jako Indiana Jones neboli dobrodruh se zájmem o historii. A to nejen proto, že v Petře se Indiana Jones natáčel. Ve městech uvidíš římský amfiteatr nebo křižáckou pevnost, při putování pouští pak poznáš, že přežití v těchto končinách není úplně zadarmo. 

Ale taky uvidíš, že tahle na první pohled nehostinná krajina vlastně hostí spoustu druhů rostlin a zvířat a poskytuje obživu beduínům, z nichž alespoň část stále žije tradičním způsobem. Až na to, že mají všichni vedle velblouda i více či méně oprýskanou Toyotu 4x4:) A taky zakusíš jaká je to radost přijít k prameni, kde navzdory vyprahlému okolí všechno vesele bují.

Během našeho dobrodružství se nejprve podíváme do rušného hlavního města Jordánska Ammanu. Pak navštívíme jeden z divů světa Petru, město starověkého národa Nabatejců. Z Petry vyrazíme na šestidenní trek po starých obchodních stezkách i jen tak, hlubokými wádími mezi horami. Tak se vlastními silami přiblížíme k Wadi Rum, rozlehlé oblasti strmých skalnatých hor a dun z červeného písku, která je plná dramaticky krásných scenerií. Výpravu ukončíme v Aqabě, přístavním městě na Rudém moři.

Itinerář

1.
den
Odlet do Ammanu

Po příletu se taxíkem přesuneme do hostelu. Až se ubytujeme, vnoříme se do ulic Ammanu. Město v sobě mísí uměřené římské památky, mešity i současný arabsky barevný a čilý ruch. Prohlídku památek proložíme ochutnávkou výtečných dobrot jordánské kuchyně v jednom ze spousty bister. A večer můžeme třeba ochutnat pivo z jediného Jordánského pivovaru.

2.
den
Netradiční horskou stezkou do Petry

Ráno skočíme na místní bus a přejedeme do Wadi Musa, města, které je pro většinu turistů vstupní branou do Petry. My se ale ubytujeme v hostelu, popovezeme se k méně turisticky exponovanému malému skalnímu městu, kterému se přezdívá Malá Petra. Odtud se pak vydáme na cestu (asi 12km) do Petry přes pouštní planinu a pak stezkou stoupající na skalách. Budeme mít výhledy do zubatě hornatého okolí i na samotnou Petru. Projdeme hlavní atrakce Petry - Monastery, Royal Tombs, Amphiteatr a mnoho dalšího.

3.-8.
den
Vyrážíme na pouštní trek

Nejprve projdeme Petrou a pak nás čeká necelých 100km cesty pouští. Budeme procházet soutěskami z barevných pískovců, přejdeme duny, potkáme několik pramenů, kde nám místní vegetace ukáže, jak to umí jen s trochou vody roztočit a často podél cesty uvidíme beduínské osady. Přespávat budeme ve vlastních stanech a poslední noc strávíme u beduínské vesničky Abbasiya.

9.
den
Wadi Rum

Ráno se přesuneme do Wadi Rum. S pomocí jeepu a místního průvodce se budeme prohánět po obrovitánské pouštní načervenalé krajině, kde se kdysi (na koni) proháněl Lawrence z Arábie a dnes se tam příležitostně prohánějí Hollywoodské štáby, když potřebují natočit krajinu Marsu. Volitelně vystoupáme na nejvyšší horu Jordánska (Jabal Umm ad Dámí, 1854m.n.m.) z které je výhled nejen na Wadi Rum, ale už i na nedalekou Saudskou Arábii. Noc strávíme v tábořišti ve Wadi Rum.

10.
den
Z rudé pouště k Rudému moři

Ráno se dopravíme z Wadi Rum do Aqaby. Krátce si prohlédneme město, smočíme nohy v Rudém moři, nakoupíme a pak už nás čeká odlet z Aqaby domů.

Tvůj průvodce

Lída Homutová

Lída je cestovatelka a průvodkyně, která o sobě ráda s nadsázkou tvrdí, že její nejoblíbenější věci na světě jsou hory a pivo. Pravdou je, že už přešla a procestovala kus světa a nehodlá s tím přestat. Můžete se s ní podívat na Balkán, na Kavkaz, do Střední Asie, na Blízký Východ nebo třeba jen za vaše humna. Protože proč spát doma pod peřinou, když můžete jít na výlet a spát v lese!

 

Obtížnost a výbava

Obtížnost

 • Během putování urazíme denně asi 15km, většinou bez výrazných převýšení, ale zato náročným kamenitým a písčitým terénem. Je také třeba počítat s výkyvy teplot - i brzy na jaře nebo na podzim může přes den pěkně pálit slunce, v noci se ale citelně ochladí. A navíc! Je to poušť a ne každý den půjdeme kolem zdroje vody, proto některé dny poneseme zásobu až 5 litrů. Kdo se však na tohle psychicky i výbavou připraví, a je zvyklý chodit občas s batohem, nebude mít problém trek zvládnout.

Výbava

 • Výbava na putování do pouště se zas tak mnoho neliší od jiných putování. Je potřeba mít dobré boty, batoh, vhodné oblečení - jako vždy. Bez čeho se ještě ale tentokrát neobejdeš je filtr na vodu nebo účinná ochrana proti slunečnímu záření. Ráda poradím i s dalšími ozkoušenými vychytávkami.

COVID

 • Aktuálně je cestování do Jordánska možné s PCR testem před odletem tam, neočkovaní musí na PCR test i po příletu.
  Podrobněji viz stránky MZV o podmínkách vstupu

Ubytování a strava

Ubytování

 • 2x ubytování v hostelu včetně snídaně
 • 1x ubytování v beduínském tábořišti včetně snídaně
 • 5x nocovaní ve vlastních stanech

Strava

 • Kromě uvedených snídaní vlastní. V Ammanu, Wadi Musa a Aqabě je možné zajít do bistra nebo restaurace, případně objednat večeři v ubytování.
 • Během putování nepotkáme žádný obchod, vše potřebné na cestu nakoupíme v Ammanu a ve Wadi Musa - obchody mají trochu jiný sortiment než jsme zvyklí, ale nakoupit sušené a konzervované potraviny není problém, naopak ještě člověk objeví nějaké speciality a vychytávky - jako hummus v tetrapakové krabičce.

Co je a není v ceně

Co je v ceně

 • průvodcovské služby
 • 3 x ubytování se snídaní
 • Veškerou dopravu na místě
 • jeep tour ve Wadi Rum
 • společné vybavení - mapy, solární panel
 • Společná lékárnička

V ceně není

 • osobní pojištění
 • strava
 • Vízum
 • Individuální pojištění
 • Vstupy
 • letenka
 • covid testy

Dopravu do místa začátku dobrodružství si zajišťuješ ty. Průvodce ti ji pomůže výhodně zařídit s ohledem na tvé požadavky a potřeby.

Doplňující informace

 • Vízum a vstupy do všech hlavních památek včetně Petry a Wadi Rum se vyplatí koupit najednou v rámci "Jordan Pass" verze Jordan Explorer (více zde)

Proč si vybrat dobrodružství na SirFogg.com

Nezávislí průvodci

Průvodci, se kterými tě propojíme, jsou nezávislí profesionálové. Nejsou omezováni cestovními kancelářemi a peníze, které za výlet platíš, jdou rovnou jim.

Autentické dobrodružství

Prozkoumej místa a komunity, kam se jen tak nedostaneš. Průvodci mají hluboké znalosti místních poměrů a vše ti ukáží opravdu zblízka.

Unikátní zážitek

Každé dobrodružství je důkladně naplánované, abys mohl navštívit výjimečné lokality a užít si výlet plný nových zážitků, objevů a zkušeností.

5. listopad 2021
13 500 Kč
Zobrazit termíny