Írán - stará Persie

všemi nástrahami tě provede Bohumil Krejčí

 • Poznáme atmosféru dvou megalopolí Středního východu
 • Zavítáme do pouště za příjemného jarního podnebí
 • Prozkoumáme památky dvou historických center Persie Šírázu a Isfahánu
 • Přechod magického ostrova Hormuz a kempování na pláži
 • Nahlédneme do kultury Zoroastriánů nejstaršího monoteistického náboženství na světě
 • Proniknutí do místní kultury a spaní u rodin

Láká vás kultura a památky staré Persie? Zároveň vás však zajímá život současných peršanů? Náš výlet do Íránu navíc spojíme s návštěvou Istanbulu, toto “hlavní město světa” asi není třeba představovat. Mimo hlavní turistické atrakce, vám budou představeny i místa známá jen místním a pro zájemce i noční život. Pojďme naplno využít roční zkušenost průvodce s tímto městem!

Zažijeme jedinečnou atmosféru pouště, kempování v písečných dunách. Poušť představuje nejen unikátní biotop, a příležitost spatřit průzračnou oblohu, ale také poskytuje útočiště pro mladé Íránce, kteří pouště využívají k večerní zábavě. Do pouště ani všudypřítomný zrak Íránského režimu nedohlédne!

Díky setkání se Zoroastriány, nahlédneme do toho jak perská společnost vypadala před příchodem Islámu. A budete mít jedinečnou příležitost blíže poznat tuto tajemnou komunitu čítající několik posledních tisíc členů, protože strávíme jednu noc přímo u zoroastriánské rodiny v pouštní vesnici.

Třešničkou na dortu pak je návštěva barevného Hormuzu, kam přijíždějí moderní íránští hippies, stejně jako se zde zastavují stopaři po cestě do Indie, a společně s místními tak vytvářejí autentickou atmosféru tohoto nejdivočejšího íránského ostrova.

Celý trip je plánován netradičně, ubytování u místních poskytne mnohem větší svobodu, než na hotelu, které se obvykle v Íránu večer i s hosty zamykají (další oblíbenou kratochvílí je pak zabavování pasu na dobu pobytu). Ačkoliv se pro středoevropana může jevit přespávání u rodin, jako zvláštní. Pro Íránce však jen těžko hledat něco přirozenějšího, než přespávání u známých. Každá domácnost vlastní několik matrací pro hosty, které jsou večer jednoduše rozloženy na perské koberce a z osobní zkušenosti mohu říct že se jedná o mnohem pohodlnější variantu, než hostel či hotel. Tímto také podpoříme obyčejné íránce, kteří jsou mnozí v těžké ekonomické situaci místo hotelů účtujících si přemrštěné částky.

Itinerář

1.
den
Přílet do Istanbulu: Fatih/Stará Konstantinopol

Návštěva Hagia Sofie, Mešity Sultan Ahmed, a následná večeře ve čtvrti Balat. Poté přesun lodní MHD asijské čtvrti Kadikoy, či na evropský Taksim, kde zažijeme plnohodnotný noční život, můžeme se dohodnout na návštěvě koncertu, nočního klubu či tour de pub. Vše záleží na společném vkusu a náladě.

2.
den
Odlet do Teheránu

Ranní přílet do Teheránu: návštěva Šáhova paláce, vládní čtvrti vystavěné v neoperském stylu, nákupy na Grand Bazaru a tradiční restaurace Moslem. Večer návštěva jedné z mnoha hudebních kaváren. Přespání na bytě v centrálním Teheránu.

3.
den
Průzkum Istanbulu

Turecká snídaně v asijske čtvrti Kadikoy, poté přesun lodi do Karakoy návštěva Galata Tower, poté návštěva paláce Dolmanbahce, následně přesun lodí do čtvrti Uskudar, kde budeme popíjet turecký čaj na břehu Bosporu. Dále navštívíme Otagtepe park, kde se budeme kochat výhledem na most přes Bosporus a mrakodrapy obchodního centra Istanbulu Maslaku. Večerní programem pak bude návštěva dervišů.

4.
den
Isfahán

Ranní odjezd autobusem do Isfahánu, odpočinkový večer procházka po městě a piknik na náměstí Nakš-e džahán. Přespání u rodiny.

5.
den
Objevování Isfahánu, poušť Varzane

Isfahán, návštěva mostů, Páteční mešity a paláce Čehelsotún krátký večerní přejezd jeepy do pouště Varzane, kde budeme kempovat s Íránskými přáteli, po domluvě je možnost hudební produkce a párty v poušti.

6.
den
Zoroastriánská vesnice

Tento den bude zaměřen na Zoroastriánství, nejstarší monoteistické náboženství na světě. Vysvětlíme si důsledky dobytí Persie arabskými kmeny. Začněme ranní prohlídkou města a vysvětlením zoroastiánské filozofie; nekonečného souboje dobra a zla. Následně se přesuneme do zoroastrianské vesničky, kde prozkoumáme opuštěné domy a navštívíme zoroastiánský chrám a následně povečeříme a přespíme u zoroastriánské rodiny.

7.
den
Zábava v dunách,Yazd a bojové umění Zúrcháný

Brzké vstávání, výšlap na dunu a pozorování východu slunce. Zábava v dunách, možnost sandboardingu a průzkum pouště odpolední/večerní přejezd do Yazdu, návštěva tělocvičny íránského bojového umění Zúrcháný, Večeře v tradiční restauraci na střeše s výhledem na krásné pouštní město. Přespání u místních.

8.
den
Bandar Abass, ostrov Hormuz

Ranní přesun autobusem do Bandar Abassu, večeře/oběd a přesun trajekt na ostrov Hormuz. Noční průzkum portugalské pevnosti, kdysi střežící obchod s kořením. Hudba a zpěv v místní kavárně. Ochutnávka placek s příměsí červené hlíny ostrova. Relax a přespání u hormuzanů ve vesnici.

9.
den
Ostrov Hormuz

Časně zrána začátek výšlapu přes magický ostrov Hormuz, společně s Íránci návštěva duhových jeskyní, tyrkysového údolí v případě štěstí i nález krystalů. Přechod bude bez zavazadel pro zajištění maximálního pohodlí, zavazadla již na nás budou čekat na skryté pláži, společně s našimi íránskými přáteli. Bude probíhat ochutnávka dýmky hookah tradiční právě pro pro region perského zálivu. Kytary zpěv a pohoda.

10.
den
Odpočinkový den na ostrově

Odpočinkový den, možnost strávení celého dne na pláži, rybaření, či šplhání po kopcích a hledání krystalů. Pro zájemce je samozřejmě možnost objednání rikši a navštívení dosud neprozkoumaných lokací na ostrově.

11.
den
Bandar Abáss, Šíráz

Ranní přesun přímo z pláže domluvenou lodí místních rybářů i se zavazadly zpět do vesnice, kde se přeplavíme zpět do Bandar Abássu, následně nasedneme na autobus do Šírázu. Ubytování v pohodlné vile u místních. Zasloužená sprcha:) a pro zájemce noční průzkum města.

12.
den
Šíráz, Bágh-e Eram, Násir al Mulk

Město Šíráz před islámskou revolucí patřilo k těm nejliberálnějším v Íránu, bylo známě produkcí vína, jehož sazeničky byly po revoluci propašovány do Austrálie, kde v současnosti probíhá produkce těchto odrůd. Nicméně v Íránu se stále vyrábí vinná pálenka Arak a právě ta ze Šírázu je považována za tu nejlahodnější. Mimo ty nejznámější turistické památky, které jsou úchvatné a rozhodně stojí za návštěvu (Hrobka básníka Haféze, návštěvy perské zahrady Bágh-e Eram, či mešity Násir al Mulk s úchvatnými mozaikami) je účelem návštěvy tohoto města právě zažití neskutečné atmosféry Šírázu, kterou si město zachovalo i revoluci.

13.
den
Persepolis, návrat domů

Ranní přejezd do Persepolis bývalého města Perské říše, vypáleného Alexandrem velikým. Návštěva ruin zoroastriánského chrámu a zejména hrobek Perských králů. Zde uvidíme unikátní monument bitvy u Edessy, zde je vyobrazen římský císař Valerián, klečící před perským králem králů Šapurem. Noční přejezd autobusem přímo na letiště v Teheránu. Odlet domů.

Tvůj průvodce

Bohumil Krejčí

 Bohumil žil rok v Istanbulu, kde studoval a dělal stáž na konzulátu. Má dlouhodobé zkušenosti se Středním východem, který projezdil stopem (Írán, Kurdistán, Turecko, Palestina) a tématu se věnuje i v rámci studia na VŠ. Dále projel projel Mexiko od severu na jih na motocyklu pochybné kvality, a má za sebou řadu treků v kolumbijských Andách. Na svých expedicích se zaměřuje zejména na místní náboženství, kulturu, politickou situaci a historii. Základním kamenem jeho expedicí jsou interakce s místními obyvateli. 

Tento průvodce je začátečník. Pomoz mu získat zkušenosti a první recenze výměnou za nižší cenu.

Obtížnost a výbava

Obtížnost 

 • Tato výprava je fyzicky nenáročná. Jde o poznávací dobrodružství do historie a kultury staré Persie. Pohodlné procházky nalehko.

Výbava

 • Není třeba žádné speciální vybavení ani oblečení. Upřesním před odjezdem.

Ubytování a strava

 • Ubytování bude domluveno u mých přátel, které jsem potkal při mých minulých cestách. Samozřejmostí je bezpečnost a příjemná atmosféra. Perská kultura má tisíciletou tradici a pohostinnost patří k jejím základním kamenům. Z osobní zkušenosti mohu říct že se jedná o mnohem pohodlnější variantu, než hostel či hotel.
 • Perská kultura má tisíciletou tradici a pohostinnost patří k jejím základním kamenům. V případě přespávání u místních bude strava zajištěna, při stravování v restauracích či na ulici, si cestovatelé hradí jídlo sami.

Co je a není v ceně

Co je v ceně

 • Ubytování
 • Veškerou dopravu na místě
 • Strava v místě ubytování u rodin, večeře snídaně
 • průvodcovské služby

V ceně není

 • Zpáteční letenka
 • Pojištění
 • Jídlo
 • Vízum
 • Vstupy

Dopravu do místa začátku dobrodružství si zajišťuješ ty. Průvodce ti ji pomůže výhodně zařídit s ohledem na tvé požadavky a potřeby.

Doplňující informace

 • Vízum do Íránu
 • Zpáteční letenku, cena letenky se pohybuje okolo 6 000,-Kč
 • Jídlo mimo ubytování
 • Neplánované vstupy na památky, parky, rezervace

Proč si vybrat dobrodružství na SirFogg.com

Nezávislí průvodci

Průvodci, se kterými tě propojíme, jsou nezávislí profesionálové. Nejsou omezováni cestovními kancelářemi a peníze, které za výlet platíš, jdou rovnou jim.

Autentické dobrodružství

Prozkoumej místa a komunity, kam se jen tak nedostaneš. Průvodci mají hluboké znalosti místních poměrů a vše ti ukáží opravdu zblízka.

Unikátní zážitek

Každé dobrodružství je důkladně naplánované, abys mohl navštívit výjimečné lokality a užít si výlet plný nových zážitků, objevů a zkušeností.

18. leden 2022
25 900 Kč
Zobrazit termíny