Írán - stará Persie

všemi nástrahami tě provede Bohumil Krejčí

 • Poznáme atmosféru dvou megalopolí Středního východu
 • Zavítáme do pouště za příjemného jarního podnebí
 • Prozkoumáme památky dvou historických center Persie Šírázu a Isfahánu
 • Přechod magického ostrova Hormuz a kempování na pláži
 • Nahlédneme do kultury Zoroastriánů nejstaršího monoteistického náboženství na světě
 • Proniknutí do místní kultury a spaní u rodin

Láká vás kultura a památky staré Persie? Zároveň vás však zajímá život současných peršanů? Náš výlet do Íránu navíc spojíme s návštěvou Istanbulu, toto “hlavní město světa” asi není třeba představovat. Mimo hlavní turistické atrakce, vám budou představeny i místa známá jen místním a pro zájemce i noční život. Pojďme naplno využít roční zkušenost průvodce s tímto městem!

Zažijeme jedinečnou atmosféru pouště, kempování v písečných dunách. Poušť představuje nejen unikátní biotop, a příležitost spatřit průzračnou oblohu, ale také poskytuje útočiště pro mladé Íránce, kteří pouště využívají k večerní zábavě. Do pouště ani všudypřítomný zrak Íránského režimu nedohlédne!

Díky setkání se Zoroastriány, nahlédneme do toho jak perská společnost vypadala před příchodem Islámu. A budete mít jedinečnou příležitost blíže poznat tuto tajemnou komunitu čítající několik posledních tisíc členů, protože strávíme jednu noc přímo u zoroastriánské rodiny v pouštní vesnici.

Třešničkou na dortu pak je návštěva barevného Hormuzu, kam přijíždějí moderní íránští hippies, stejně jako se zde zastavují stopaři po cestě do Indie, a společně s místními tak vytvářejí autentickou atmosféru tohoto nejdivočejšího íránského ostrova.

Celý trip je plánován netradičně, ubytování u místních poskytne mnohem větší svobodu, než na hotelu, které se obvykle v Íránu večer i s hosty zamykají (další oblíbenou kratochvílí je pak zabavování pasu na dobu pobytu). Ačkoliv se pro středoevropana může jevit přespávání u rodin, jako zvláštní. Pro Íránce však jen těžko hledat něco přirozenějšího, než přespávání u známých. Každá domácnost vlastní několik matrací pro hosty, které jsou večer jednoduše rozloženy na perské koberce a z osobní zkušenosti mohu říct že se jedná o mnohem pohodlnější variantu, než hostel či hotel. Tímto také podpoříme obyčejné íránce, kteří jsou mnozí v těžké ekonomické situaci místo hotelů účtujících si přemrštěné částky.

Itinerář

1.
den
Odlet do Teheránu

Ranní přílet do Teheránu: návštěva Šáhova paláce, vládní čtvrti vystavěné v neoperském stylu, nákupy na Grand Bazaru a tradiční restaurace Moslem. Večer návštěva jedné z mnoha hudebních kaváren. Přespání na bytě v centrálním Teheránu.

2.
den
Isfahán

Ranní odjezd autobusem do Isfahánu, odpočinkový večer procházka po městě a piknik na náměstí Nakš-e džahán. Přespání u rodiny.

3.
den
Objevování Isfahánu

Isfahán, návštěva mostů, Páteční mešity a paláce Čehelsotún. Odpolední výjezd do pouště

4.
den
poušť Varzane

Krátký večerní přejezd jeepy do pouště Varzane, kde budeme kempovat s Íránskými přáteli, po domluvě je možnost hudební produkce a párty v poušti.

5.
den
Zoroastriánská vesnice

Tento den bude zaměřen na Zoroastriánství, nejstarší monoteistické náboženství na světě. Vysvětlíme si důsledky dobytí Persie arabskými kmeny. Začněme ranní prohlídkou města a vysvětlením zoroastiánské filozofie; nekonečného souboje dobra a zla. Následně se přesuneme do zoroastrianské vesničky, kde prozkoumáme opuštěné domy a navštívíme zoroastiánský chrám a následně povečeříme a přespíme u zoroastriánské rodiny.

6.
den
Zábava v dunách,Yazd a bojové umění Zúrcháný

Brzké vstávání, výšlap na dunu a pozorování východu slunce. Zábava v dunách, možnost sandboardingu a průzkum pouště odpolední/večerní přejezd do Yazdu, návštěva tělocvičny íránského bojového umění Zúrcháný, Večeře v tradiční restauraci na střeše s výhledem na krásné pouštní město. Přespání u místních.

7.
den
Bandar Abass, ostrov Hormuz

Ranní přesun autobusem do Bandar Abassu, večeře/oběd a přesun trajekt na ostrov Hormuz. Noční průzkum portugalské pevnosti, kdysi střežící obchod s kořením. Hudba a zpěv v místní kavárně. Ochutnávka placek s příměsí červené hlíny ostrova. Relax a přespání u hormuzanů ve vesnici.

8.
den
Ostrov Hormuz

Časně zrána začátek výšlapu přes magický ostrov Hormuz, společně s Íránci návštěva duhových jeskyní, tyrkysového údolí v případě štěstí i nález krystalů. Přechod bude bez zavazadel pro zajištění maximálního pohodlí, zavazadla již na nás budou čekat na skryté pláži, společně s našimi íránskými přáteli. Bude probíhat ochutnávka dýmky hookah tradiční právě pro pro region perského zálivu. Kytary zpěv a pohoda.

9.
den
Odpočinkový den na ostrově

Odpočinkový den, možnost strávení celého dne na pláži, rybaření, či šplhání po kopcích a hledání krystalů. Pro zájemce je samozřejmě možnost objednání rikši a navštívení četných přírodních zajímavostí na ostrově.

10.
den
Ostrov Kešm nebo Hengam

Tento den strávíme na jednom z daných ostrovů, bude záležet na náladě a také na rozvrhu trajektu.

11.
den
Bandar Abáss, Šíráz

Ranní přesun přímo z pláže domluvenou lodí místních rybářů i se zavazadly zpět do vesnice, kde se přeplavíme zpět do Bandar Abássu, následně nasedneme na autobus do Šírázu. Ubytování v pohodlné vile u místních. Zasloužená sprcha:) a pro zájemce noční průzkum města.

12.
den
Šíráz, Bágh-e Eram, Násir al Mulk

Město Šíráz před islámskou revolucí patřilo k těm nejliberálnějším v Íránu, bylo známě produkcí vína, jehož sazeničky byly po revoluci propašovány do Austrálie, kde v současnosti probíhá produkce těchto odrůd. Nicméně v Íránu se stále vyrábí vinná pálenka Arak a právě ta ze Šírázu je považována za tu nejlahodnější. Mimo ty nejznámější turistické památky, které jsou úchvatné a rozhodně stojí za návštěvu (Hrobka básníka Haféze, návštěvy perské zahrady Bágh-e Eram, či mešity Násir al Mulk s úchvatnými mozaikami) je účelem návštěvy tohoto města právě zažití neskutečné atmosféry Šírázu, kterou si město zachovalo i revoluci.

13.
den
Persepolis, návrat domů

Ranní přejezd do Persepolis bývalého města Perské říše, vypáleného Alexandrem velikým. Návštěva ruin zoroastriánského chrámu a zejména hrobek Perských králů. Zde uvidíme unikátní monument bitvy u Edessy, zde je vyobrazen římský císař Valerián, klečící před perským králem králů Šapurem. Noční přejezd autobusem přímo na letiště v Teheránu. Odlet domů.

Tvůj průvodce

Bohumil Krejčí

 Bohumil žil rok v Istanbulu, kde studoval a dělal stáž na konzulátu. Má dlouhodobé zkušenosti se Středním východem, který projezdil stopem (Írán, Kurdistán, Turecko, Palestina) a tématu se věnuje i v rámci studia na VŠ. Dále projel projel Mexiko od severu na jih na motocyklu pochybné kvality, a má za sebou řadu treků v kolumbijských Andách. Na svých expedicích se zaměřuje zejména na místní náboženství, kulturu, politickou situaci a historii. Základním kamenem jeho expedicí jsou interakce s místními obyvateli. 

Tento průvodce je začátečník. Pomoz mu získat zkušenosti a první recenze výměnou za nižší cenu.

Obtížnost a výbava

Obtížnost 

 • Tato výprava je fyzicky nenáročná. Jde o poznávací dobrodružství do historie a kultury staré Persie. Pohodlné procházky nalehko.

Výbava

 • Není třeba žádné speciální vybavení ani oblečení. Upřesním před odjezdem.

Ubytování a strava

 • Ubytování bude domluveno u mých přátel, které jsem potkal při mých minulých cestách. Samozřejmostí je bezpečnost a příjemná atmosféra. Perská kultura má tisíciletou tradici a pohostinnost patří k jejím základním kamenům. Z osobní zkušenosti mohu říct že se jedná o mnohem pohodlnější variantu, než hostel či hotel.
 • Perská kultura má tisíciletou tradici a pohostinnost patří k jejím základním kamenům. V případě přespávání u místních bude strava zajištěna, při stravování v restauracích či na ulici, si cestovatelé hradí jídlo sami.

Co je a není v ceně

Co je v ceně

 • Ubytování
 • Veškerou dopravu na místě
 • Strava v místě ubytování u rodin, večeře snídaně
 • průvodcovské služby

V ceně není

 • Zpáteční letenka
 • Pojištění
 • Jídlo
 • Vízum
 • Vstupy

Dopravu do místa začátku dobrodružství si zajišťuješ ty. Průvodce ti ji pomůže výhodně zařídit s ohledem na tvé požadavky a potřeby.

Doplňující informace

 • Vízum do Íránu
 • Zpáteční letenku, cena letenky se pohybuje okolo 6 000,-Kč
 • Jídlo mimo ubytování
 • Neplánované vstupy na památky, parky, rezervace

Proč si vybrat dobrodružství na SirFogg.com

Nezávislí průvodci

Průvodci, se kterými tě propojíme, jsou nezávislí profesionálové. Nejsou omezováni cestovními kancelářemi a peníze, které za výlet platíš, jdou rovnou jim.

Autentické dobrodružství

Prozkoumej místa a komunity, kam se jen tak nedostaneš. Průvodci mají hluboké znalosti místních poměrů a vše ti ukáží opravdu zblízka.

Unikátní zážitek

Každé dobrodružství je důkladně naplánované, abys mohl navštívit výjimečné lokality a užít si výlet plný nových zážitků, objevů a zkušeností.

11. únor 2022
25 900 Kč
Zobrazit termíny