Indonésie – Sultanát Yogyakarta, pláž a cesta centrální Jávou

všemi nástrahami tě provede Průvodci TravelNative

 • Navštívíme hlavní město Jakartu a pár dalších měst: Yogyakarta, Gumiwang, atd.
 • Vykoupeme se v Indickém oceánu, možná i se šnorchlem v puse
 • Naučíme se jak se praží káva a vyrábí místní batika
 • Vydáme se do místní školy
 • Zažijeme východ slunce nad vrcholky sopek
 • Objevíme starobylé chrámy
 • Můžeme sjet na raftu jávanskou řeku
 • Zastřílíme si z luku jako tradiční indonésští bojovníci

Fascinuje tě indonéská rozmanitost a chtěl bys poznat jeden z jejich největších ostrovů?

To, že Indonésie není jen Bali, ví téměř každý. Jen málokdo ale zavítá mimo turistické oblasti a prozkoumá javánský venkov. Vydej se na netradiční putování a objevuj s námi krásy života v zapadlých vesničkách uprostřed Jávy.

Indonésií tě provede Pavla, která se během dobrovolničení v tamní vesnici zamilovala nejen do javánské kultury ale i jednoho z kolegů, a od září 2017 tam společně žijí. Spolu s manželem Asepem teď provádí Čechy a Slováky napříč střední Jávou a zasvěcují je do tajů života, který Pavlu natolik ohromil.

Nevěnují se ale jen cizincům. Jejich snem je podporovat místní komunitu, bojovat s vysokou nezaměstnaností, kvůli které často jeden z rodičů na několik let opouští rodinu a vydává se pracovat do zahraničí. Vyhlásili boj také indonéské posedlosti - jednorázovým plastům.

Pro tyto účely společně budují knihovnu, přednáší ve školách, učí děti na vesnici angličtinu a povídají si o ekologii. Svým pobytem v Indonésii ale pomáháš i ty. Spojili jsme síly s Enrou, která ve středojavánském městě Banjarnegara organizuje projekt na pomoc chudým – Berbagi Makanan – z peněz, které přispějeme, nakoupí základní potraviny a společně s dalšími místními dobrovolníky tyto balíčky předáme lidem v nouzi.

Průvodce a velikost skupiny

Do Indonésie bereme na jedno místo maximálně 40 cestovatelů do roka. Jezdíme po velmi malých skupinách - 4 členové na každou výpravy. Minimální počet jsou 4 osoby.

Na této cestě tě provede Pája Trávníšková s manželem Asepem. Před nedávnem o sobě napsala: Můj příběh začal v roce 2016, kdy jsem se po škole rozhodla vyjet na roční putování napříč Asií. Cestovala jsem sama, poznávala a hledala směr, jakým se vydat dál. Cesta se protáhla, když jsem se zamilovala, natrvalo přestěhovala do Indonésie a v roce 2018 provdala. S manželem Asepem a jeho rodinou bydlíme ve vesnici mimo supermarkety i evropský luxus. Žijeme tradičním indonéským způsobem, a i když je to někdy jízda, tak si tuto „surovou“ a turisty nepolíbenou Indonésii užívám. A přesně takovou ji ukážeme i tobě – přírodu, kulturu, tradiční jídla, řemesla i to, jak nápomocná je místní komunita.

Průvodce má poslední slovo při plánování i v průběhu samotné cesty.

Itinerář

1.-2.
den
Přílet do Jakarty

V Indonésii přistaneme na mezinárodním letišti v Jakartě. Zde nás vyzvedne Pavla a Asep, kteří s námi stráví celý pobyt. Ubytujeme se, aklimatizujeme a Asep nás zasvětí do základů indonéské kultury a vysvětlí rozdíly mezi jednotlivými etnickými menšinami. My ráno zamíříme poznávat jakartskou kulturu Betawi se vším, co k tomu patří - kulturní představení, tradiční trhy plné jídla a nenecháme si ujít ani čerstvé kokosy. V Jakartě zůstaneme 2 noci.

3.-4.
den
Po stopách sultána

Ráno vyrazíme na východ, daleko za hranice Jakarty. Klidná, ale poměrně rychlá cesta vlakem nám poskytne pohled na měnící se krajinu z vyprahlých políček až po zarostlou střední Jávu. Po obědě dorazíme do sultanátu Yogyakarta, kde se ubytujeme a strávíme 4 noci. Zavítáme do historického centra, kde si projdeme sultánovo obydlí a zhlédneme tradiční javánské představení. Večer si projdeme noční město, nejslavnější nákupní ulici a zajdeme na stínové divadlo.

5.
den
Yogyakarta jinak

Ráno si vyzkoušíme výrobu z kokosových ořechů, ať už to budou mističky, nebo pletení kabelek z kokosových knoflíků. Odpoledne zasvětíme lukostřelbě a spolu s místními pronikneme do tajů umění jemparingan, tedy střílení na terč z tureckého sedu.

6.
den
Relax u Indického oceánu

Odpočineme si na pláži, prozkoumáme její okolí, a pokud to počasí dovolí tak i oceán se šnorchlem. Po cestě zpátky si nenecháme ujít návštěvu obrovské přírodní jeskyně, která slouží jako křesťanská motlitebna.

7.-8.
den
Objevíme život na vesnici

Vyrazíme do Asepova rodiště – vesnice zvané Gumiwang. Celkem zde strávíme 4 noci, sžijeme se s místními a staneme se součástí komunity. Navštívíme místní trh, kde nakoupíme čerstvé suroviny, ze kterých se později naučíme vařit tradiční indonéská jídla. Čas budeme trávit s místními, pozorovat je při práci v rybníčcích, kde si nalovíme ryby a připravíme barbecue v přírodě. Pochutnáme si na právě utržených kokosech a prozkoumáme přírodní krásy v okolí vesnice.

9.-10.
den
Prozkoumáme tradiční řemesla

Budeme degustovat čerstvě upraženou kávu a v domácí pražírně nám vysvětlí celou přípravu od sklizně až po její servírování. Vyzkoušíme si výrobu tradiční ručně malované batiky, kterou si odvezeme domů jako netradiční suvenýr.

11.-12.
den
Sopečné dobrodružství

Po snídani vyrazíme do náhorní plošiny Dieng, která se tyčí téměř 3000 m n.m. Ochutnáme ovoce „carica“, které roste jen zde a v Brazílii, objevíme krásy starobylých hinduistických chrámů, sirného jezera i nekonečných zeleninových záhonků. Užijeme si jeden z nejkrásnějších východů slunce -- s pohledem na majestátní sopku před námi. Kromě toho vyšplháme do kráteru vyhaslé sopky a na jejím vrcholu se nám naskytne pohled na další 3 aktivní sopky ve střední Jávě.

13.-15.
den
Do Banjarnegara za relaxem

Přesuneme se do města Banjarnegara v okolí Asepovy vesnice a ubytujeme se v tradičních javánských chatkách. Zrelaxujeme, zúčastníme se zde výuky angličtiny a zájemci mohou sjet řeku na raftu. Zapojíme se do sociálního projektu a pomůžeme s distribucí jídla chudým v okolí. U toho všeho budeme nejen poznávat, jak žijí místní, ale i objevovat utajené perly života mimo turistické oblasti. Strávíme tu 2 noci.

16.-17.
den
Údolí vodopádů

Přesuneme se dále na západ do oblasti zvané Baturaden. Budeme objevovat krásy vodopádů, jezírek a nádherně zelených rýžových políček. U horkých sírových pramenů si dopřejeme masáž léčivou termální vodou. Strávíme zde 2 noci.

18.-19.
den
Noční Jakarta a odlet

Ráno nastoupíme na vlak, který nás zaveze zpátky do Jakarty. Ubytujeme se v historickém centru, vychutnáme si noční krásy velkoměsta, nakoupíme suvenýry a užijeme si poslední společný večer. Pavla a Asep nás doprovodí na letiště odkud plní dojmů i netradičních zážitků odlétáme zpět domů.

Tvůj průvodce

Průvodci TravelNative

Zapomeň na hvězdičky nad názvem hotelu, nečekej pětichodové meny, netěš se na luxus a „válení šunek“ v resortech. Cestování je drahé jen pro ty, kteří se tak rozhodli. A jazyk, ten máme všichni na světě stejný, narůžovělý.
Cestování je pro nás objevování míst, kam ostatní nechodí. Je to poznání kultur, zvyků a lidí, kteří jsou v dané zemi doma.

S pomocí místních tě provedeme místy, která stojí za to vidět. Seznámíme tě s místními lidmi, u kterých si budeš moct vyzkoušet opravdový život třeba Srí Lančana. Naučíš se jíst rukama jídla vařená na ohni. Projedeš se místními tuk-tuky, vlaky, autobusy, rikšami. Dozvíš se něco o kultuře a náboženství. A přitom všem i pomůžeš.

Spolupracujeme s místními lidmi, kterým tak pomáháme k lepšímu živobytí. Platíme přímo jim. Snažíme se realizovat většinu aktivit mimo cestovní agentury a zprostředkovatele. Tímto šetříme náklady a dohlížíme, aby šli peníze přímo do rukou místních obyvatel. Výlety vymýšlíme sami na základě našich zkušeností.

To vše v malých skupinách 4-8 lidí na jednu cestu a maximálním počtu 40-ti cestovatelů do roka v jedné lokalitě. Nechceme podporovat masový turismus.

Při zkoumání Indonésie ti bude na blízku Pája Trávníčková a její manžel Asep - oba jsou lidmi s velkým srdcem, kteří by se rozkrájeli, aby ukázali to nejzajímavější ze života pravého Jávana a přitom to udělali. Na cestách po Srí Lance tě provede Janča Holubová - krásně zpívá a dosti mluví (hodně se dozvíš :)). V Nepálu tě doprovodí Vojta Kala - spirituální muž s velkým fyzickým i mentálním fondem nebo Verča Chylová - odvážná dobrodružka, která se jen tak něčeho nezalekne. Někdy se může stát, že s Tebou vyrazí Kuba nebo Standa - kluci, kteří stojí za TravelNative od počátku.

Obtížnost a výbava

Obtížnost

Tato výprava není fyzicky náročná. Budeme se ovšem pohybovat ve velkoměstě, na malé vesnici a většinou s místními obyvateli. Budeme se nacházet v jiné kultuře, s jinými mravy i pravidly. Proto bude třeba dodržovat pokyny průvodkyně, abychom se chovali v dané zemi jako správní hosté.

Výbava

Podrobné informace dostaneš v infomailu.

Ubytování a strava

Ubytování

Na Jávě budeme spát na různých místech a u různých lidí. Pár nocí strávíme u našich přátel, místních obyvatel. Další pak v různých typech ubytování a poslední noc v historickém centru v Jakartě.

Strava

V nákladech na cestu je zahrnuto jídlo 3x denně. Během cesty ochutnáme místní speciality vařené lidmi někdy na ohni, jindy na plotně. Podle toho, kde se budeme zrovna nacházet budeme zkoušet, co dané místo nabízí.

 

Co je a není v ceně

Co je v ceně

 • Ubytování
 • Jídlo - snídaně, obědy a večeře
 • Pomoc místním lidem
 • Veškerá doprava na místě
 • Vstupy
 • Odměna místním lidem
 • Odměna průvodci

V ceně není

 • Zpáteční letenka
 • Cestovní pojištění
 • PCR Test
 • Suvenýry
 • Tekutiny

Dopravu do místa začátku dobrodružství si zajišťuješ ty. Průvodce ti ji pomůže výhodně zařídit s ohledem na tvé požadavky a potřeby.

Proč si vybrat dobrodružství na SirFogg.com

Nezávislí průvodci

Průvodci, se kterými tě propojíme, jsou nezávislí profesionálové. Nejsou omezováni cestovními kancelářemi a peníze, které za výlet platíš, jdou rovnou jim.

Autentické dobrodružství

Prozkoumej místa a komunity, kam se jen tak nedostaneš. Průvodci mají hluboké znalosti místních poměrů a vše ti ukáží opravdu zblízka.

Unikátní zážitek

Každé dobrodružství je důkladně naplánované, abys mohl navštívit výjimečné lokality a užít si výlet plný nových zážitků, objevů a zkušeností.

Zatím bez termínů
25 000 Kč