Expedice Schiermonnikoog

všemi nástrahami tě provede Vítek Klouček

 • Plavba na holandské historické plachetnici
 • Naučíme se práci s plachtami, fendery, vázat základní námořnické uzly, možná i kormidlovat ...
 • Poznáme Waddenzee, mělčinové moře zapsané na seznamu UNESCO
 • Pozorování tuleňů a chráněného vodního ptactva
 • Každý den v jiném přístavu, na pevnině či na ostrovech
 • Možnost pronájmu jízdních kol na Fríských ostrovech
 • Možnost ochutnat tradiční holandské pokrmy z ryb a mořských plodů

Vydejte se s námi na plavbu po nizozemských mořích a fríských jezerech na historické lodi Zeven Wouden. Vyzkoušejte, jak žili před sto lety námořníci na nákladní plachetnici. Objevte Fríské ostrovy - zapomenuté perly náhrdelníku Fríska a Severního Holandska. Projděte se po dlouhých plážích Severního moře, zalitých letním sluncem. Půjčte si typické nizozemské kolo a objevte staré přístavy, na nichž jsou dodnes patrné stopy slávy holandského zlatého věku, 17. století, ve kterém nizozemští mořeplavci podnikali objevné plavby po celém světě. Pozorujte tuleně, tereje, jespáky nebo kolpíky v jejich přirozeném prostředí a projděte se po písečných dunách porostlých vřesem a rakytníkem.

Není třeba mít předchozí zkušenosti s plachtěním, vše nás naučí naše nizozemská kapitánka a její pomocník.

Co nás čeká:

Vyplouvat budeme ze starobylého fríského přístavu Stavoren, dávného sídla fríských králů. Proplujeme hrází Afsluitdijk, jednou z nejúžasnějších lidských vodních staveb, do Waddenzee, unikátního mělčinového moře zapsaného na seznamu přírodního dědictví UNESCO. Tam se vydáme k Západofríským ostrovům. Trasa bude záviset na větru a přílivu. Našim hlavním cílem bude ostrov Schiermonnikoog, poslední a nejmenší obydlený nizozemský fríský ostrov, považovaný za nejkrásnější. Tento ostrov se také stal dějištěm detektivního románu Ostrov šedých mnichů české spisovatelky Michaely Klevisové. Po cestě navštívíme každé odpoledne některý z fríských přístavů a ostrovů, v závislosti na směru a síle větru a intenzitě přílivu a odlivu. Možná to bude ostrov Vlieland, Terschelling či Ameland, z přístavů možná Enkhuizen, Medemblik, Makkum či Harlingen. Tam, kde odpoledne zastavíme, strávíme i noc, v bezpečí přístavu, v kajutách našeho korábu. U ostrova Schiermonnikoog je velmi pravděpodobné, že se nám podaří uskutečnit droogvallen, unikátní manévr řízeného nasednutí na mořské dno, během něhož budeme moci vystoupit z lodi a po dobu odlivu chodit suchou nohou po mořském dně.

Trasa návratu do přístavu Stavoren bude opět záležet na směru a síle větru a intenzitě přílivu a odlivu. Buď se vrátíme cestou po moři, nebo vplujeme na fríská jezera, řeky a grachty a vrátíme se se zastávkami v některých nizozemských historických kupeckých městech.

Naše plachetnice:

Budeme se plavit na palubě Zeven Wouden, dvoustěžňového nizozemského klipperu s plochým dnem. Tato elegantní štíhlá dáma s bílou pletí a zlatým malovaným náhrdelníkem na přídi minulý rok oslavila 120 let. Postavena byla jako nákladní plachetnice pro pobřežní a vnitrozemskou plavbu a přepravu uhlí a cementu.

Od roku 1989 lodi velí její současná majitelka a zkušená kapitánka Janine de Jong, bývalá profesionální kuchařka z Haagu. Jednoho dne strhla šéfkuchařskou čepici a pevně uchopila kormidlo své plachetnice, aby jej už více nepustila. Janine je příjemná společnice v přátelské konverzaci, ale během plavby pozorná a přísná kapitánka. Běda všem neposlušným suchozemským krysám! Její velkou vášní je unikátní přírodní prostor Wattového moře, Waddenzee. Společně se svým námořnickým psem Feddem bude jejím největším přáním ukázat nám nejkrásnější místa této severozápadní výspy Evropy, neustále tvarované a ovládané přírodou.

Itinerář

1.
den
Nalodění a ubytování v kajutách

Odpoledne se setkáme v přístavu městečka Stavoren a nalodíme se. Dostaneme lehkou večeři a seznámíme se s kapitánkou, která nám poskytne základní informace o lodi a plán plavby na následující den.

2.-9.
den
Plavba směr ostrov Schiermonnikoog a zpět do Stavorenu

V těchto dnech budeme směřovat na ostrov Schiermonnikoog a během plavby navštívíme různé přístavy a ostrovy na cestě. Jaké to budou a kdy doplujeme na Schiermonikoog, bude záležet na síle a směru větru a přílivu a odlivu. Po dosažení našeho cíle se obrátíme, abychom se vrátili do Stavorenu.

10.
den
Návrat do Stavorenu a vylodění

Devátý den zakončíme naše dobrodružství opět v přístavu Stavoren. Vylodíme se a rozloučíme.

Tvůj průvodce

Vítek Klouček

Vítek je profesionální průvodce cestovního ruchu především pro zahraniční turisty navštěvující Česko. Za posledních deset let však s českými turisty sjezdil půl světa. Dětství prožil v Argentině a Mexiku. Na pravidelných cestách mezi Evropou a Amerikou jej už v té době začalo srdce táhnout do Nizozemí. Před pěti lety propadl tradičním holandským plachetnicím, poznal v Holandsku mnoho přátel a od té doby se tam vrací každý rok dvakrát či třikrát a organizuje plavby pro přátele z Česka, Slovenska nebo třeba z Estonska. Velmi rád Vás přivítá na některé ze svých expedic a společně se svými holandskými přáteli Vám ukáže, že na historické plachetnici v Nizozemí můžete zažít kouzlo návratu do dob, kdy hlavní hybnou silou lidské touhy po dobrodružství byl vítr.

Obtížnost a výbava

Obtížnost

Obtížnost si tvoříš sám. Plavbu můžeš pojmout aktivně, můžeš posílit své svaly prací s plachtami, zvedáním bočních kýlů vrátkem, v přístavu si můžeš půjčit kolo a objet celý ostrov. Nebo si během plavby můžeš pouze užívat vítr ve vlasech a pohled na nekonečný horizont, a po přistání si zajít na kávu a vychutnat si atmosféru starých holandských městeček.

Výbava

Není třeba nic neobvyklého, ale pár věcí by bylo dobré doma nezapomenout. Mezi nimi je třeba nepromokavá bunda, kulich, případně holinky. Kompletní seznam doporučených věcí "co sebou" dostaneš po podání přihlášky.

Ubytování a strava

Ubytování

Po devět dní a devět nocí plavby budeme ubytováni na naší plachetnici.Ta je vybavena pěti čtyřlůžkovými a dvěma dvoulůžkovými kajutami, dvěma záchody a jednou sprchou (sprchy a záchody jsou k dispozici také v každém přístavu). Je zde i prostorný jídelní salón s kompletně vybavenou kuchyní.

Strava

Každý den bude na palubě k dispozici snídaně, během plavby studené svačiny (sendviče, ovoce...) a po plavbě společně uvaříme teplé jídlo, vše v ceně. Práci v kuchyni bude vést náš větrem ošlehaný kuchař, avšak pomáhat mu a podílet se na chodu kuchyně můžeme všichni.

Dále však můžeme podle chuti a na vlastní náklady využít možnost ochutnat v některém z typických Vishandel (rybích stánků) holandské speciality z ryb a mořských plodů.

Co je a není v ceně

Co je v ceně

 • Pronájem lodi
 • Ubytování
 • Strava v místě ubytování u rodin, večeře snídaně

V ceně není

 • Pojištění
 • Fakultativní vstupy
 • strava nad rámec
 • doprava na start a z cíle

Dopravu do místa začátku dobrodružství si zajišťuješ ty. Průvodce ti ji pomůže výhodně zařídit s ohledem na tvé požadavky a potřeby.

Doplňující informace

Je v ceně:

 • Pronájem lodi na devět dní plavby: lodní nafta (1 motohodina denně), přístavní poplatky, poplatky za proplouvání hrázemi a zdymadly, služby kapitánky a jejího nizozemského pomocníka
 • 9 x nocleh na lodi
 • Jídlo pro přípravu snídaní, lehké občerstvení během plavby a jednoho teplého pokrmu denně a služby kuchaře.

Není v ceně:

 • Doprava na místo vyplutí a zpět. Z České republiky obvykle používáme vlastní automobilovou dopravu. Pro představu, náklady na palivo na cestu tam a zpět běžným osobním vozem se pohybují mezi 4 a 5 tisíci CZK za auto (tedy na osobu je to děleno počtem pasažérů - obvykle 4 až 5). Ve Stavorenu je k dispozici neplacené parkoviště, kde můžeme vozy bezpečně odstavit po celou dobu plavby. Kdo nemá vlastní vůz, může se svézt s někým, kdo bude mít volné místo a podílet se na nákladech. Cesta vozem z Prahy obvykle trvá přibližně 10 hodin. Je však možné i letět do Amsterdamu a z letiště jet vlakem až do Stavorenu. Lety zajišťujě KLM (zpáteční letenka cca 6.000,- CZK), ČSA, ale i některé nízkonákladovky, jejichž ceny mohou být atraktivní, nikdy však ne levnější, než cesta autem rozpočítaná mezi čtyři pasažéry. Jednosměrná jízdenka mezi letištěm Schiphol v Amsterdamu a Stavorenem se pohybuje okolo 25 EUR. Jízdní řády vlaků a spojení mezi letištěm Schiphol a Stavorenem Vám pomohu vyhledat podle zájmu.
 • Cestovní pojištění: informujte se u své pojišťovny na pojištění pro jachting.
 • Případné vstupné do muzeí a jiných atrakcí, půjčovné kol, ochutnávky rybích specialit ve stáncích Vishandel, atd.

Proč si vybrat dobrodružství na SirFogg.com

Nezávislí průvodci

Průvodci, se kterými tě propojíme, jsou nezávislí profesionálové. Nejsou omezováni cestovními kancelářemi a peníze, které za výlet platíš, jdou rovnou jim.

Autentické dobrodružství

Prozkoumej místa a komunity, kam se jen tak nedostaneš. Průvodci mají hluboké znalosti místních poměrů a vše ti ukáží opravdu zblízka.

Unikátní zážitek

Každé dobrodružství je důkladně naplánované, abys mohl navštívit výjimečné lokality a užít si výlet plný nových zážitků, objevů a zkušeností.

Zatím bez termínů
21 200 Kč