Expedice na ostrov Socotra

všemi nástrahami tě provede Martin Machnič

 • Vydej se na expedici do Arabského moře na ostrov Socotra!
 • Objevuj divoké pláže, endemickou faunu a flóru a dotkni se třeba známého Dračince rumělkového, což je strom vyskytující se pouze na Socotře, ze kterého se připravuje tkz. dračí krev.
 • Zašnorchluj si mezi korálovými útesy nebo se vydej na rybolov
 • Průvodcování budeme mít na starosti já a jeden zdejší průvodce, se kterým vše plánuji tak, abychom se vrátili plní nezapomenutelných zážitků.

Důležité

 1. Víza, letenky, dopravu po ostrově a full servis kolem zajišťuje zdejší průvodce.
 2. Cestovatelé, kteří byli v Izraeli nebo Jordánsku a mají razítku ve svém pase, mají vstup na ostrov zakázaný!
 3. Při návštěvě Jemenu se nelze do USA dostat přes ESTU, pouze přes klasické víza.
 4. Přesný itinerář se bude vytvářet po létě, ale naplánuji to nejlepší co lze na ostrově vidět nebo zažít.

Už jsi někdy slyšel o Socotře, kterým se přezdívá "Galapágy Indického oceánu"?
Pokud ne, zvu tě na expedici, které se na tento ostrov chystá vyrazit!

Jelikož se letenky na tento ostrov nedají online rezervovat, existuje pouze jediný způsob jak letenky sehnat a to je pomocí kontaktu na samém ostrově. Tento kontakt se mi podařilo získat a díky tomu jsem schopný tuto expedici naplánovat a vše zařídit.

V plánu je 14 denní expedice na ostrově. Za tuto dobu se budeme snažit ostrov Socotra prozkoumat křížem krážem, ale zároveň si najít čas i na odpočinek a užívání si divokých pláží, tropického podnebí a zdejší kultury. Ale čím dříve se začne plánovat, tím lépe to potom zvládneme a hlavně se vydáme na ostrov v období, kdy bude vše krásně rozkvetlé.

Jelikož jsem vášnivý fotograf, nemusíš se obávat, že bys neměl z této expedice své fotografické vzpomínky. Pokud i ty rád fotíš, tak je to jenom dobře!

Itinerář

1.
den
Přílet na Socotru

Přílet na letiště a setkání s místním průvodcem, který se o nás bude starat. Přesuneme se do Dihmari (chráněné mořské oblasti), kde se za poplatek můžeme potápět nebo šnorchlovat. Popřípadě je možné zúčastnit se místního rybolovu a vyjet si na moře se zdejšími rybáři. Co si chytíme to si sníme. Zároveň zde i přespíme.

2.
den
Náhorní plošina Momi a písečné duny v Arheru

Po snídani pojedeme na náhorní plošinu Momi, abychom navštívili jedno z proslulých míst s přírodními bazény a kaskádami se sladkou vodou. Oběd nám připraví místní a poté budeme pokračovat v jízdě za obřími písečnými dunami do oblasti Arher. Zde se zároveň nachází místo styku sladké a slané vody a vytvářejí nádherný přírodní úkaz. Večeře a noc v Arheru.

3.
den
Jeskyně Hod a setkání moře s oceánem

Po snídani se vydáme na pěší výlet do jeskyně Hoq (4 hodiny oběma směry). Projdeme si jeskynní systém dlouhý přibližně 2,5km a budeme obdivovat pradávné písmo, které zde bylo objeveno nebo všerůzné tvary krápníků a jezírek. Poté se opět vrátíme do Arheru a tentokrát se podíváme pláže kolem Ras Erisal, místo setkání Arabského moře a Indického oceánu.

4.
den
Národní botanický park Homhil

Další den se vydáme do Národního botanického parku Homhil, který je známý výskytem slavných stromů Dračince rumělkového, ze kterých se získává extrakt známý jako dračí krev nebo pro kadidla. Po asi hodinové procházce dojdeme k neuvěřitelně křišťálově čistému bazénu s výhledem na celou severní část ostrova. Oběd bude v Homhilu a po obědě se přesuneme do Qalansyia, druhého největšího města na ostrově. Dáme si zde oběd v Detwah a poté se můžeme projít k obrovské laguně, která je proslulá svou písčitou lagunou, nádhernou krajinou, želvami, rejnoky, mušlemi, rybami, kalamáry a dalšími mořskými organismy. Západ slunce budeme sledovat na pláži. Noc strávíme v laguně Detwah.

5.
den
Mangrovy a pláž Shoub

Brzy ráno podnikneme výlet lodí na pláž Shoub s místním rybářem. V průběhu naší mořské výpravy se nám naskytne možnost vidět divoké delfíny a pozorovat spousty původních mořských ptáků. Abychom se dostali na pláž, projedeme přes mangrovové porosty a poté zakotvíme na nejkrásnější pláži na ostrově. Zde si uděláme piknik na pláži, vykoupeme se a pak se vydáme na cestu zpět do Qalanyie pro návrat zpět. Večeře a nocleh v laguně Detwah.

6.
den
Život na venkově a les Fermahin

Po snídani vyrazíme na náhorní plošinu Diksam. Tato oblast je domovem beduínských kočovných lidí. Zastavíme se na foto vyhlídce Shebahon. Poobědváme ve vesnici Diksam a zde se setkáme s hlavou vesnice, která nám řekne více o lidech žijících na ostrově Sokotra. Poté se vydáme na procházku do dalšího kaňonu, Wadi Dehur. Nebude chybět procházka v lese Fermahin, který je plný "Dračích stromů". Večer budeme trávit s místními obyvateli kde nebude chybět ani dobrý čaj.

7.
den
Jižní pobřeží Nuged a jeskyně Dequb

Po snídani se přesuneme na jižní pobřeží Nuged. Zde prozkoumáme jeskyni Degub, ze které je krásný výhled na vesnici pod ní. Poté bude následovat procházka na pláži Omaq, kde si můžeme odpočinout. Po obědě se vydáme na písečné duny do Hayfu a Zahaku. Následuje cesta zpět do Hadibo nebo kamkoliv jinam dle pozdějšího itineráře.

8.-14.
den
BUDE UPŘESNĚNO

Zbytek itineráře bude upřesněn, můžeme se zařídit dle svého, nebo společně někde relaxovat, prozkoumávat. Vše lze domluvit.

Tvůj průvodce

Martin Machnič

Martin Machnič je skúsený cestovateľ, fotograf aj sprievodca. Absolvoval mnohé cestovaťeľské dobrodružstvá po celom svete. Viedol skupinu po Južnej Amerike, USA, Canade, Azii a v iných krajinách. 

Obtížnost a výbava

Obtížnost:

Tato výprava je nenáročná a dala by se přirovnat k lehké turistice.

Bezpečnost:

Ostrov je bezpečný i když spadá pod Jemen, kde probíhá vojenský konflikt. Ostrov mají pod kontrolou Jemenští separatisti, kteří jsou podporování Arabskými Emiráty, tudíž se není čeho obávat.

Ubytování a strava

Ubytování:

Stany, nebo pod širákem. První a poslední den u lokálního průvodce.

Strava:

Lokální potraviny a speciality, hlavně ryby

Co je a není v ceně

Co je v ceně

 • Průvodcovské služby, informace k trase
 • Příletové dokumenty
 • Lokální doprovod
 • Ubytování
 • Jídlo - snídaně, obědy a večeře
 • Veškerá doprava na místě
 • Vstupy

V ceně není

 • letenky
 • Osobní útrata
 • Cestovní pojištění

Dopravu do místa začátku dobrodružství si zajišťuješ ty. Průvodce ti ji pomůže výhodně zařídit s ohledem na tvé požadavky a potřeby.

Proč si vybrat dobrodružství na SirFogg.com

Nezávislí průvodci

Průvodci, se kterými tě propojíme, jsou nezávislí profesionálové. Nejsou omezováni cestovními kancelářemi a peníze, které za výlet platíš, jdou rovnou jim.

Autentické dobrodružství

Prozkoumej místa a komunity, kam se jen tak nedostaneš. Průvodci mají hluboké znalosti místních poměrů a vše ti ukáží opravdu zblízka.

Unikátní zážitek

Každé dobrodružství je důkladně naplánované, abys mohl navštívit výjimečné lokality a užít si výlet plný nových zážitků, objevů a zkušeností.

Zatím bez termínů
48 900 Kč