Dobrodružství pod zemí

všemi nástrahami tě provede Dany Pacholík

 • Průzkum Moravského Krasu
 • Objevování a bádání nových jeskynních prostorů
 • Zakusíš těžkou práci speleologa ve stísněných prostorech
 • Prohlídka jeskyně veřejnosti nepřístupná
 • Uvidíš, že neuvidíš
 • Malá skupinka max 8 účastníků
 • Vybrat si můžeš ze třech variant (1 - 3 dny v pod zemí)

Chtěl bych ti ukázat úplně jiný svět něco, co jsi doposud nezažil. Na celý víkend se z nás stanou speleologičtí průzkumníci v Moravském Krasu. Zalezeme pod zem, kde klidně strávíme několik hodin.

Záhy zjistíš, že jeskyně nejsou jen nasvícené dómy s masivními stagnáty a upravenými chodníčky nebo pohodlné prohlídky z paluby loďky. Je to především velká dřina ve stísněných prostorech plná potu, bláta a nekonečného nekomfortu.

Víkend pořádám ve spolupráci s amatérským spolkem jeskyňářů Myotis. Zpravidla se skládá ze dvou hlavních částí. Jednoho pracovního dne, kdy je na vybrané lokalitě prováděna činnost předem stanovená, např. čištění jeskynního systému od sedimentů. Druhý je pak věnován prohlídce jeskyně veřejnosti nepřístupné. Povětšinou s bohatou krápníkovou výzdobou, podzemním potokem, propastmi a dalšími velmi zajímavými prvky. Prostě odměna za předcházející pot.

Můžeš se zúčastnit celého víkendu, nebo klidně jen jednoho dne který si vybereš. Záleží jen na tobě.

Tato akce bude zcela výjimečná svým charakterem! Vydej se na dlouhou pouť jeskynním systémem.

Itinerář

 • 1.
  den

  Příjezd, Těžba sedimentů

  Příjezd na základnu do Vilémovic, ubytování ve společné noclehárně. Pracovní den v jednom z mnoha závrtů se bude skládat z těžby sedimentů z jeskynního systému, úprava okolí vstupu do jeskyně nebo čištění přístupových chodeb. Budeme se pohybovat až 50m po zemí, kde tvoje noha může být první, kam kdy vůbec člověk vkročil. Možnost dorazit v podvečer předchozí den a přespat na základně.

 • 2.
  den

  Průzkum jeskyní

  Prohlídka jeskynních systému Moravského Krasu. Čeká nás několikakilometrové plazení, šplhání, brodění velkými i zcela na tělo mrňavými průlezy. Prohlídka speleologického muzea, večerní potlach u dobře vychlazeného pivečka v místní hospůdce.

 • 3.
  den

  Průzkum jeskyní

  Dokončíme prohlídku jeskyní. Podle času a chuti budeme pokračovat v práci nebo zábavě. Očista a návrat domů.

Tvůj průvodce

Dany Pacholík

Dany je ostřílený cestovatel a průvodce. Mezi jeho oblíbené potulky patří Mongolsko, kam bere lidi na vícedenní výpravy na koních, nebo třeba Laponsko kde s oblibou nechává lidi trochu vymrznout. Mrknout se s ním můžeš třeba do Jižní a Střední Ameriky, Asie, ale i na Balkán do Albánie, Kosova nebo Bosny.

Obtížnost a výbava

Obtížnost

Speleologie je velmi specifická. Z toho důvodu je  kladen důraz na fyzickou zdatnost, ale především na psychickou odolnost a vyrovnanost. Při častém pobytu ve velmi stísněných prostorech, kde se odehrává převážná část bádání a práce, je potřeba prokázat nutnou dávku odhodlanosti. Nemusíš se ovšem velmi obávat, dá se po malých krocích vyzkoušet, zda jsi schopen pobytu v prostorech omezených na pohyb a vizualitu. Budeš překvapen jak velký psychický tlak tam dole zažiješ. Dokážeš se spolehnout pouze jen na svůj hmat, když ostatní smysly selžou a jsou nepoužitelné?

Výbava

Opravdu hodně se zamažeme, což je zřejmé už z fotek. Je nezbytné vybavit se ochrannou helmou (postačí i lezecká), kvalitnější čelovkou, gumáky nebo pevnou nepromokavou obuví. Vybavte se pracovním overalem či pracovními kalhotami, blůzou a rukavicemi. Ochranné helmy je možné si zapůjčit. Prostředí v jeskyni je vcelku nehostinné, panuje zde téměř 100% vlhkost a teplota 7 – 8 °C, proto je dobré vybavit se třeba termoprádlem.

Ubytování a strava

Ubytování

Spaní je po celou dobu zajištěno na základně ve Vilémovicích. Základna je vybavena společenskou místností, kuchyní, koupelnou a dvěma ložnicemi. Je nutné se vybavit vlastním spacákem, v ložnicích jsou pouze postele. V obci je obchod, hostinec a malé muzeum Moravského krasu.

Strava

Jídlo si řeší každý sám. K dispozici je kuchyňka s ledničkou. Snídaně spácháme na základně. Obědvat budeme v terénu z vlastních zásob. Na večeři můžeme zajet do nedaleké restaurace nebo opět vlastní výroba.

Co je v ceně

 • Ubytování
 • Průvodcovské služby
 • Práce speleologické skupiny

V ceně není

 • Jídlo
 • Doprava
 • Pojištění
13. listopad 2020
od 1 100 Kč