Do Mongolska na motorce

všemi nástrahami tě provede Maxmilián Pavlas

 • 13.000 km na motorce
 • 5.000 km Transsibiřskou magistrálou
 • celkem 35 dní (odhad) na cestě do Mongolska a zpět
 • přejezd evropských a asijských veletoků, spaní v poušťi Gobi, jezero Bajkal, vyfotíš se u nejvyšší busty na světe a mnoho dalšího! 
 • Jurty, hrdelní zpěvy, oheň, koně, vodka a dechberoucí příroda!

Vždycky jsem se chtěl do Mongolska vydat na motorce a zažít velikost světa na vlastní kůži! Nyní nastal čas, kdy jsem se rozhodl naplánovat a vypsat tuto 35 denní výpravu. Hledám k sobě parťáky, co cítí stejnou touhu vidět nekonečné obzory a přespávat kdesi v pustinách na koncích světa a dostat se z ČR až do země Čingischána, do Mongolska!

Mám v plánu pojmout tuto cestu expedičně a opravdu se zaměřit na poznání Mongolska a tamních zvyků a kultury. Trasa je naplánovaná tak, abychom viděli to nejzajímavější a zároveň si mohli říct, zažil jsem a znám Mongolsko. Už od mala mě to do této země táhlo a vždycky jsem si přál naučit se hrdelní zpěv u večerního popíjení vodky, kdesi u jezera blízko ohně vyhřívajícího jurtu, v Mongolsku. Rád bych si tento sen splnil, pokud se přidáš, budu rád a myslím si, že oba se vrátíme domů s úplně jiným pohledem na svět.

Rád bych projel všemožné přírodní parky, koupal se v jezerech a řekách, udělal si jednodenní túru v Altaji, přespal na písečné duně v poušti Gobi, jeden den strávil v sedle koně, naučil se jednu mongolskou písničku, zkusil si Bokh (mongolský wrestling) a tunu dalších věcí. Zároveň bych rád Mongolsko prožil nežli procestoval. Pokud se nám někde extra zalíbí, netrval bych na tom, abychom se striktně drželi plánu a někam se hnali.

Pokud se rozhodneš přidat, společně se na cestu připravíme. Čaká nás velkolepá výprava, na kterou si budeme celý život rádi vzpomínat a své historky dlouze vyprávět!

Itinerář

1.
den
Společné setkání a odjezd

V den odjezdu zřejmě začneme každý sám a každý jinde. Po cestě se můžeme setkávat, ale naše první společné setkání by mělo být večer v táboře u Varšavy.

2.-13.
den
Směr: Mongolské hranice!

Následující dny budou pro nás spíše přesunovací a budeme se snažit dostat na Mongolské hranice za necelé 2 týdny. Pojedeme přes Litvu, Lotyšsko, kde projedeme až do Ruska a budeme pokračovat stále na východ. Naše cesta nepovede přes velká města, ale budeme se snažit najet co nejvíce kilometrů. Čím více budeme na východě, tím více se budeme dostávat mimo civilizaci a přespávat tak budeme i ve stanech v přírodě. Na Mongolské hranice bychom se měli dostat do 2 týdnů.

14.-30.
den
Mongolsko!

Na samotné Mongolsko máme přibližně 17 dní. Za tu dobu se budeme snažit Mongolsko prozkoumat co nejdůkladněji, vidět to nejzajímavější, zkusit zdejší jídlo a pití, naučit se hrdelní zpěv a nechat se unášet okolní krajinou. Nebudeme spěchat, ale raději pojedeme pohodovou jízdu. Vyzkoušíme si i jízdu na koních a v poušti Gobi přenocujeme u táboráku. Projedeme si i část Altaje a nebude chybět ani hlavní město Ulanbátar.

31.-33.
den
Transsibiřská magistrála: Irkutsk -> Moskva

Je čas vydat se na sever a zamířit na cestu domů. Projedeme městem Ulan-Ude, kde se vyfotíme u nejvyšší busty Lenina a dál do Irkutsku. Irkutsk ležící v Rusku, necelých 70 km od jezera Bajkal. Zde se zdržíme dle domluvy, ale v Irkutsku naložíme motorky do vlaku a společně s nimi se vydáme Transsibiřskou magistrálou do Moskvy. Cesta nám zabere asi 3 dny.

34.-35.
den
Cesta domů: Moskva -> ČR

A máme před sebou posledních cca 2.000 km z Moskvy domů. Cesta může trvat 2 - 3 dny, záleží na situaci na cestách. Domů se vracíme plní zážitků a nových pohledů na svět. Rozloučíme se.

Tvůj průvodce

Maxmilián Pavlas

Před několika lety jsem začínal Černobylskou Zónu prozkoumávat jako stalker - nelegálně.

Byla to jediná možnost, jak vidět v Černobylu, co jsem si přál a nebýt přitom žádnou agenturou omezován. Postupem času se mnou chtělo jet čím dál více lidí, a tak jsem začal dávat dohromady takové „pololegální“ výlety, kde si člověk dělá téměř co chce (ovšem bezpečně a s respektem k prostředí).

Za tu dobu jsem sestavil ultimátní itinerář, kdy se za tři dny stihne vidět to nejzajímavější z Černobylu a dostat se na místa, kde se normální turisté ani nepodívají. Nyní dělám průvodce já osobně, nebo moji přátelé přímo v Zóně, kteří znají mé způsoby a v Zóně se pohybují stejně jako já, svobodně. V takovém případě dohlížím na to, aby každá výprava proběhla tak, jak má a bez omezení!

Obtížnost a výbava

Obtížnost

Ujedeme asi 13.000 km na motorce a 5.000 km vlakem, takže cestování bude hodně náročné. Únava, strasti, problémy a krize budou, a to můžeš být začátečník i profík. Překonáš je ale pouze tehdy, když máš silnou vůli a chceš sám sebe prověřit. Na tuto výpravu se tedy přihlaš pouze a jen tehdy, jestli každá buňka v tvém těle říká, že do toho jdeš!

Styl cestování bude spíše soustředěný na zážitky, průzkum a opravdové užívání si přítomnosti nežli zběsilé navštěvování předem vytipovaných nebo turistických míst.

Výbava

 • Motorka min. 35 kW
 • Podrobnější výbavu si poskládáme společně

Ubytování a strava

Ubytování

 • hotely, hostely, Airbnb
 • couchsurfing, kempy, stan
 • příroda

Strava

 • stravy dle každého preferencí
 • možnost společných jídel a sdílení

Co je a není v ceně

Co je v ceně

 • Ubytování
 • Mapové podklady
 • Foto a video dokumentace
 • průvodcovské služby

V ceně není

 • Jídlo a pití
 • Jízdenka TSM
 • Víza
 • Cestovní pojištění

Dopravu do místa začátku dobrodružství si zajišťuješ ty. Průvodce ti ji pomůže výhodně zařídit s ohledem na tvé požadavky a potřeby.

Doplňující informace

 • Víza - do Ruska a Mongolska
 • Jízdenka TSM - Jízdenka Transsibiřskou magistrálou

Jízdenka s přepravou motorky je placena zvlášť, průvodce ti pomůže ji koupit výhodně.

Proč si vybrat dobrodružství na SirFogg.com

Nezávislí průvodci

Průvodci, se kterými tě propojíme, jsou nezávislí profesionálové. Nejsou omezováni cestovními kancelářemi a peníze, které za výlet platíš, jdou rovnou jim.

Autentické dobrodružství

Prozkoumej místa a komunity, kam se jen tak nedostaneš. Průvodci mají hluboké znalosti místních poměrů a vše ti ukáží opravdu zblízka.

Unikátní zážitek

Každé dobrodružství je důkladně naplánované, abys mohl navštívit výjimečné lokality a užít si výlet plný nových zážitků, objevů a zkušeností.

Zatím bez termínů
55 000 Kč