Černá Hora: off beaten track

všemi nástrahami tě provede Lída Homutová

 • poznáš méně známá pohoří Moračke Planine, Maganik a Prekornica
 • projdeš ohromujícím kaňonem řeky Mrtvice
 • navštívíš must-see památku Černé Hory klášter Ostrog
 • uvidíš krásy rurální a pohostinné Černé Hory a okusíš balkánskou kuchyni

Slyšel*a jsi někdy o pohořích Moračke planine, Maganik nebo Prekornica? Ne? To je dobře:))

Pojeď se mnou objevit zapadlejší kout Černé Hory, které si ale krásou nezadá s top destinacemi jako je Durmitor nebo Bjelasica.

Naším výchozím bodem bude Podgorica, hlavní město Černé Hory. Místní dopravou se dostaneme do osady Meduriječje, odkud se vydáme na pěti a půl denní přechod hor, jejichž nejvyšší vrcholy přesahují 2000m. (Na některé z nich se podíváme.) Uvidíme nekonečné hřebeny hor, skalnaté vrcholy, luční kvítí a sem tam nějaké salaše. Poneseme si všechno s sebou, takže se budeme moci na celou dobu ponořit do lůna přírody. Jako vstupní brána hor nám poslouží velkolepý kaňon Mrtvice, kterým se dostaneme k pohoří Moračke planine. Budeme pokračovat kolem fotogenického Kapetanova jezera a zubatých vrcholů Malého a Velikého Žurimu k divokému a kamenitému Maganiku. Potom nás čeká pustá krajina Prekornici, skrz kterou se vlastními silami dostaneme nad strmé stěny, v kterých je ukryt klášter Ostrog. Tam náš trek ukončíme. Vlakem se přesuneme zpět do Podgorici, kde kromě prohlídky města, budeme moci okusit chutě Balkánu - pečené maso, ajvar, výborné víno a spoustu dalšího.

Itinerář

1.
den
Přílet do Černé Hory

Jakmile dorazíme do městečka Podgorici, půjdeme se občerstvit do místních bister, kde si přijdou na své zejména masožravci. Potom se dopravíme místní dopravu nebo taxíkem do výchozího místa našeho treku, Meduriječje, u ústí kaňonu Mrtvice. Tam se utáboříme.

2.-6.
den
Cestou i necestou skrz Moračke Planine, Maganik a Prekornici

Tunelem v kaňonu Mrtvice, po šotolinových cestách i volným terénem, tak budeme postupně zdolávat kilometry a projdeme dohromady tři různorodá pohoří. Denně urazíme 15-20 kilometrů s převýšením okolo 700m

7.
den
Ke klášteru Ostrog

Dopoledne nás čeká poslední kus cesty a lehce dobrodružný sestup ke klášteru Ostrog ve skále pod námi. Z nedaleké vlakové stanice dojedeme do Podgorici, tam se ubytujeme v hostelu a půjdeme si aspoň na chvíli užít otevřené kavárny a bary.

8.
den
Podgorica a adieu

Prohlédneme si Podgoricu, nakoupíme balkánské dobroty a hurá na letiště a zpět domů.

Tvůj průvodce

Lída Homutová

Lída je cestovatelka a průvodkyně, která o sobě ráda s nadsázkou tvrdí, že její nejoblíbenější věci na světě jsou hory a pivo. Pravdou je, že už přešla a procestovala kus světa a nehodlá s tím přestat. Můžete se s ní podívat na Balkán, na Kavkaz, do Střední Asie, na Blízký Východ nebo třeba jen za vaše humna. Protože proč spát doma pod peřinou, když můžete jít na výlet a spát v lese!

 

Obtížnost a výbava

Obtížnost

 • Denně ujdeme vzdálenost mezi 15  a 20km, a zdoláme převýšení pohybující se kolem 700m. Je také třeba počítat s různorodým terénem - s celkem pohodlnou cestou i s kamenitým povrchem bez cesty. Kdo je zvyklý chodit s batohem, nebude mít problém. Kdo není, s dávkou odhodlání taky.

Výbava

 • Postačí základní výbava na vícedenní letní trek v horách, nic speciálního potřebovat nebudeme. Každý sice s sebou na výpravu nosíme něco trochu jiného a ráda s čímkoli poradím.

Ubytování a strava

Ubytování

 • 5 x Vlastní stan/tarp/žďárák, karimatka a spacák.
 • 1x Hostel v Podgorici

Strava

 • Vlastní. V Černé Hoře jsou dobře vybavené supermarkety, takže jídlo na trek můžeme nakoupit až na místě. Během treku bude možné koupit něco k snědku pouze u Kapetanova jezera. A možná se nám povede koupit kus sýra někde na salaši.

Co je a není v ceně

Co je v ceně

průvodcovské služby
Veškerá doprava na místě
1x ubytování
společné vybavení - mapy, solární panel
- společná lékárnička

V ceně není

osobní pojištění
strava
Fakultativní vstupy
doprava na start a z cíle
covid testy
Dopravu do místa začátku dobrodružství si zajišťuješ ty. Průvodce ti ji pomůže výhodně zařídit s ohledem na tvé požadavky a potřeby.

Doplňující informace

 • cena letenek (s Air Austria s přestupem ve Vídni) je momentálně 4200Kč (duben 2021)
 • aktuální opatření (duben 2021) spojená s covidem: je potřeba PCR test před cestou do Černé Hory, antigenní test před cestou do ČR (cena se je 20-30eur), a pak ještě PCR test po návratu do ČR.

Proč si vybrat dobrodružství na SirFogg.com

Nezávislí
průvodci

Průvodci, se kterými tě propojíme, jsou nezávislí profesionálové. Nejsou omezováni cestovními kancelářemi a peníze, které za výlet platíš, jdou rovnou jim.

Autentické
dobrodružství

Prozkoumej místa a komunity, kam se jen tak nedostaneš. Průvodci mají hluboké znalosti místních poměrů a vše ti ukáží opravdu zblízka.

Unikátní
zážitek

Každé dobrodružství je důkladně naplánované, abys mohl navštívit výjimečné lokality a užít si výlet plný nových zážitků, objevů a zkušeností.

16. červenec 2021
od 6 500 Kč
Zobrazit termíny