Bavorský les – zelený ráj uprostřed Evropy

všemi nástrahami tě provede Patrik Zouhar

 • poznáš téměř nedotčený ráj pěších turistů hned za česko-německou hranicí
 • vydáš se na nejvyšší horu Šumavy a Bavorského lesa – Velký Javor
 • objevíš výhody minimalistického cestování díky partě inspirativních lidí
 • díky pohodovému tempu si z výletu odneseš hlubší a trvalejší prožitek
 • čeká tě i malá ochutnávka expediční stravy a možnost vyzkoušet si ultralehkou výbavu

Nekonečné lesy, divoká zvířata, horská jezera z doby ledové, ztracená údolí a vzduch tak svěží, že by si ho člověk nejradši zabalil s sebou. To je Bavorský les, známý jako „zelená střecha Evropy“. Téměř nedotčený ráj pěších turistů je ideálním místem pro výlety, protože začíná hned za česko-německou hranicí. Můžeš žasnout nad působivou krajinou, nechat se okouzlit panenskou přírodou, která je domovem mnoha ohrožených druhů zvířat a rostlin, nebo se vydat na vzrušující cestu na nejvyšší horu Šumavy a Bavorského lesa – Velký Javor. Skutečných pokladů se tu ale skrývá ještě mnohem víc. Pojď je s námi objevit nalehko! Ubytování je zařízené a poctivou bavorskou kuchyni ochutnáš na horských chatách.

Itinerář

1.
den
1. den

Sejdeme se na vlakovém nádraží Železná Ruda – Alžbětín na česko-německé hranici v 11:45. Projdeme vesnicí Bavorská Ruda a začneme stoupat k Velkému Javorskému jezeru (Großer Arbersee) – jednomu z osmi šumavských ledovcových jezer. Na idylické sluneční terase restaurace Arberseehaus doplníme energii a vydáme se přes vrchol Mittagsplatzl (1340 m) až ke králi Bavorského lesa – nejvyšší hoře Velkému Javoru (Großer Arber, 1456 m) s dokonalým výhledem na všechny světové strany. Z vrcholu jsou to jen 2 kilometry po panoramatické cestě k chatě Chamer Hütte, kde nás čeká večeře a nocleh.

2.
den
2. den

Druhý den po snídani budeme pokračovat na Malý Javor (Kleiner Arber, 1384 m), pod nímž se rozprostírá překrásné Malé Javorské jezero (Kleiner Arbersee) se třemi geologicky unikátními plovoucími ostrovy. Tyto přírodní útvary nejsou nijak spojeny se dnem a mění podle větru a stavu vody svou polohu. Na břehu jezera nás přivítá i rodinná výletní restaurace s teplou kuchyní. Po malém občerstvení se oblíbenou sklářskou stezkou Gläserner Steig vrátíme zpět do Železné Rudy, kde výpravu zakončíme a v 16:17 nasedneme na vlak.

Tvůj průvodce

Patrik Zouhar

Člověk s otevřenou myslí se zálibou v přírodě, sportu, meditaci, józe a osobním rozvoji. Strávil měsíce nízkonákladovým cestováním po světě, jen s malým příručním batohem a úplně sám. Navštívil přes 40 zemí, pomáhal jako dobrovolník při záchraně deštných pralesů na Sumatře a vzdělával děti na škole v Malém Tibetu. V roce 2014 založil vlastní turistickou skupinu a zorganizoval desítky výletů u nás i v zahraničí. Jeho specialitou je cestovatelský minimalismus a výpravy nalehko.

Obtížnost a výbava

Obtížnost

↔ 31 km  ↑ 1194 m  ↓ 1194 m

Středně náročný horský terén, který předpokládá přiměřenou fyzickou kondici. Měl(a) bys zvládnout ujít 20 km denně s batohem na zádech.

Výbava

Žádná speciální výbava není potřeba.

Ubytování a strava

Ubytování

Přespíme ve vícelůžkovém pokoji na stylové horské chatě Chamer Hütte v nadmořské výšce 1289 m. Chata má vlastní elektrickou přípojku, toalety, umývárny i restauraci.

Strava

Jídlo a pití je v tvé vlastní režii. Celou trasu lze teoreticky jít úplně nalehko i bez zásob jídla, protože máme po cestě několik restaurací. K dispozici bude filtrační láhev, se kterou si můžeš doplňovat vodu z řek a potoků.

Co je a není v ceně

Co je v ceně

 • průvodce
 • 1× nocleh na horské chatě
 • malá ochutnávka expediční stravy
 • k dispozici filtrační láhev na vodu
 • možnost vyzkoušet si ultralehkou výbavu

V ceně není

 • Doprava
 • Jídlo a pití

Dopravu do místa začátku dobrodružství si zajišťuješ ty. Průvodce ti ji pomůže výhodně zařídit s ohledem na tvé požadavky a potřeby.

Proč si vybrat dobrodružství na SirFogg.com

Nezávislí průvodci

Průvodci, se kterými tě propojíme, jsou nezávislí profesionálové. Nejsou omezováni cestovními kancelářemi a peníze, které za výlet platíš, jdou rovnou jim.

Autentické dobrodružství

Prozkoumej místa a komunity, kam se jen tak nedostaneš. Průvodci mají hluboké znalosti místních poměrů a vše ti ukáží opravdu zblízka.

Unikátní zážitek

Každé dobrodružství je důkladně naplánované, abys mohl navštívit výjimečné lokality a užít si výlet plný nových zážitků, objevů a zkušeností.

16. říjen 2021
1 390 Kč
Zobrazit termíny