Bavorský les – zelený ráj uprostřed Evropy

všemi nástrahami tě provede Patrik Zouhar

 • poznáš téměř nedotčený ráj pěších turistů hned za česko-německou hranicí
 • vydáš se na nejvyšší horu Šumavy a Bavorského lesa – Velký Javor
 • objevíš výhody minimalistického cestování díky partě inspirativních lidí
 • díky pohodovému tempu si z výletu odneseš hlubší a trvalejší prožitek
 • čeká tě i malá ochutnávka expediční stravy a možnost vyzkoušet si ultralehkou výbavu

Nekonečné lesy, divoká zvířata, horská jezera z doby ledové, ztracená údolí a vzduch tak svěží, že by si ho člověk nejradši zabalil s sebou. To je Bavorský les, známý jako „zelená střecha Evropy“. Téměř nedotčený ráj pěších turistů je ideálním místem pro výlety, protože začíná hned za česko-německou hranicí. Můžeš žasnout nad působivou krajinou, nechat se okouzlit panenskou přírodou, která je domovem mnoha ohrožených druhů zvířat a rostlin, nebo se vydat na vzrušující cestu na nejvyšší horu Šumavy a Bavorského lesa – Velký Javor. Skutečných pokladů se tu ale skrývá ještě mnohem víc. Pojď je s námi objevit nalehko! Ubytování je zařízené a poctivou bavorskou kuchyni ochutnáš na horských chatách.

Itinerář

1.
den
1. den

Sejdeme se na vlakovém nádraží Železná Ruda – Alžbětín na česko-německé hranici v 11:45. Projdeme vesnicí Bavorská Ruda a oblíbenou sklářskou stezkou Gläserner Steig začneme stoupat na překrásné Malé Javorské jezero (Kleiner Arbersee) se třemi geologicky unikátními plovoucími ostrovy. Tyto přírodní útvary nejsou nijak spojeny se dnem a mění podle větru a stavu vody svou polohu. Na břehu jezera nás přivítá i rodinná výletní restaurace. Po malém občerstvení se vydáme k chatě Chamer Hütte, kde nás čeká večeře a nocleh.

2.
den
2. den

Druhý den po snídani budeme pokračovat 2 kilometry po panoramatické cestě až ke králi Bavorského lesa – nejvyšší hoře Velkému Javoru (Großer Arber, 1456 m) s dokonalým výhledem na všechny světové strany. Z vrcholu pak sejdeme k Velkému Javorskému jezeru (Großer Arbersee) – jednomu z osmi šumavských ledovcových jezer. Na idylické sluneční terase restaurace Arberseehaus doplníme energii a vrátíme se zpět do Železné Rudy, kde výpravu zakončíme a v 16:17 nasedneme na vlak.

Tvůj průvodce

Patrik Zouhar

Člověk s otevřenou myslí se zálibou v přírodě, sportu, meditaci, józe a osobním rozvoji. Strávil měsíce nízkonákladovým cestováním po světě, jen s malým příručním batohem a úplně sám. Navštívil přes 40 zemí, pomáhal jako dobrovolník při záchraně deštných pralesů na Sumatře a vzdělával děti na škole v Malém Tibetu. V roce 2014 založil vlastní turistickou skupinu a zorganizoval desítky výletů u nás i v zahraničí. Jeho specialitou je cestovatelský minimalismus a výpravy nalehko.

Obtížnost a výbava

Obtížnost

↔ 31 km  ↑ 1194 m  ↓ 1194 m

Středně náročný horský terén, který předpokládá přiměřenou fyzickou kondici. Měl(a) bys zvládnout ujít 20 km denně s batohem na zádech.

Výbava

Žádná speciální výbava není potřeba.

Ubytování a strava

Ubytování

Přespíme ve vícelůžkovém pokoji na stylové horské chatě Chamer Hütte v nadmořské výšce 1289 m. Chata má vlastní elektrickou přípojku, toalety, umývárny i restauraci.

Strava

Jídlo a pití je v tvé vlastní režii. Celou trasu lze teoreticky jít úplně nalehko i bez zásob jídla, protože máme po cestě několik restaurací. K dispozici bude filtrační láhev, se kterou si můžeš doplňovat vodu z řek a potoků.

Co je a není v ceně

Co je v ceně

 • průvodce
 • 1× nocleh na horské chatě
 • malá ochutnávka expediční stravy
 • k dispozici filtrační láhev na vodu
 • možnost vyzkoušet si ultralehkou výbavu

V ceně není

 • Doprava
 • Jídlo a pití

Dopravu do místa začátku dobrodružství si zajišťuješ ty. Průvodce ti ji pomůže výhodně zařídit s ohledem na tvé požadavky a potřeby.

Proč si vybrat dobrodružství na SirFogg.com

Nezávislí průvodci

Průvodci, se kterými tě propojíme, jsou nezávislí profesionálové. Nejsou omezováni cestovními kancelářemi a peníze, které za výlet platíš, jdou rovnou jim.

Autentické dobrodružství

Prozkoumej místa a komunity, kam se jen tak nedostaneš. Průvodci mají hluboké znalosti místních poměrů a vše ti ukáží opravdu zblízka.

Unikátní zážitek

Každé dobrodružství je důkladně naplánované, abys mohl navštívit výjimečné lokality a užít si výlet plný nových zážitků, objevů a zkušeností.

26. březen 2022
1 390 Kč
Zobrazit termíny